YouTube ve İlginç Tarihi

YouTube ve İlginç Tarihi

Youtube ne zaman kuruldu, neden kuruldu ve kuruluş sürecindeki o fırtınalı ilginç olaylar nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Youtube’ın neden bu kadar büyük ve güçlü olduğunu da merak ediyorsunuzdur. Günümüzün en büyük 2. arama moturu ve en büyük sosyal medya platformu olarak kabul edilen Youtube, birçok iş imkanı da sağlamaktadır.

Youtube’un Kuruluşu

Youtube 3 kişi tarafından kurulmuştur. Eski Paypal çalışanlar olan bu 3 kişi Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim’dir. Hatta bunların Paypal’dan çıkması da çok ilginçtir. Çünkü bilirsiniz ki Paypal’ın kurucularından biri de Elon Musk’tı. 2004 yılı içerisinde ilk defa Chad Hurley ve Jawed Karim bu fikri düşünmeye başlamıştı. Video paylaşımın bir standartı yoktu, formatlar problemliydi, başkasının bilgisayarının açtığı videoyu bir başkasının açması sorunluydu. bu yüzden bu 3 arkadaş Paypal’dan ayrıldıktan sonra bir video paylaşım sitesi kurmaya başladılar. 2005 yılında belli bir miktar finansman bularak bir şirket kuran bu 3 arkadaş, 5 Şubat 2005 tarihinde Youtube’ı beta olarak kuruyorlar. Youtube en başlarda halka kapalık olarak beta bir test sürecine girmiştir ve sitedeki videolar açılıyor mu, site çöküyor mu tarzı testleredn geçmiştir. Herhangi bir problem olmadığı anlaşıldığı zaman da yani 14 Şubat 2005 tarihinde Youtube’ı beta halinde tüm dünyaya yayınlıyorlar.

Youtube’ın İlk Kullanımı

Tabi site açılır açılmaz insanlar yığılmıyor çünkü site hala geliştirme sürecindeydi. Youtube’ın ilk yüklenen videosunu görebilmek için birkaç ay sonrasını yani nisan ayını beklememiz gerekiyor. Resmi olarak Youtube’a yüklenen ilk video 23 Nisan 2005 tarihinde Kuruculardan Jawid Karim’n “Me At Zoo” videosudur. Bu video bugün hala yayındadır, gidip kontrol edebilirsiniz. Nisan 2005 tarihinde Youtube, yayın hayatına başlıyor fakat başlangıçta pek de ilgi görmüyor. Çünkü o dönemde başka video paylaşım siteleri de ortaya çıkmaya başlıyor. Youtube başlangıçta pek göze çarpmasa da kurucu 3 arkadaş bu sorunu ortadan kaldırmak için bazı ufak hilelere başvurmaya başladılar. Bazı mankenlerle anlaşarak genç güzel kızları ve yakışıklı erkekleri kullanarak onların vloglar çekmesini sağlayarak kendi kanallarına yüklemelerini sağladılar. Bu da Youtube için çok etkili olmadı çünkü bu taktiği zaten tüm siteler kullanıyordu. Lakin Youtube’u bu kadar ön plana çıkartan şey başka bir şeydi. Kediler ve bebekler. Aslında burada Youtube’ın rakiplerine yönelik bir avantajı da ön plana çıkıyordu. Youtube’ın desteklediği video formatları daha genişti. Youtube’ın büyümesinin en büyük etkenlerinden birisi kesinlikle budur. Youtube’daki kalabalık artmaya başlayınca profesyonel şirketler Youtube’ı farketmeye başladılar. Bazı büyük müzik şirketleri kliplerini Youtube’a yüklemeye başladılar ve Youtube bir anda patlamaya geçti.

Youtube’u Youtube Yapan Şey Neydi?

Youtube’un adının markalaşmasını sağlayan şey Google’dı. Günümüzde birçok insan Youtube’ı Google’ın bir yan hizmeti olarak görür. Hatta çoğu genç Youtube’ı Google’ın yaptığını, geliştirdiğini düşünür. Google 2000’li yılların ortalarında internet dünyasıyla birlikte bir dev haline gelmişti zaten. Lakin bu devliğini sadece bir arama motoru olarak sürdüremeyeceğini erkenden farkedip Youtube’ı 5 Kasım 2006 yılında 1.65 milyar dolara satın almıştır. Youtube’ı bu kadar devasa kılan şey Google’dı. Google, Youtube’ı ön plana çıkararak insanların ilgi odağını oraya çekmeyi başarmıştı. İnsanlar Youtube’ı diğerlerinin önüne koymaya başladılar ve sadece kedi, bebek videoları paylaşılan Youtube bir anda herkesin kullandığı bir siteye büründü.

Günümüzde Youtube

Youtube oldukça hızla büyüyerek milyonlardan milyarlara hitap etmeye başladı. Tabi burada Google’ın doğru stratejilerinin de payı çok büyüktür. Başlangıçta sadece flash destekli videoların açılabildiği Youtube günümüzde devasa video formatı paylaşılabilen bir platforma dönüşmüş durumdadır. Bunun dışında Youtube yavaş yavaş kurumsallaşmaya başlamıştır. Oyun, film, dizi vb. şirketler Youtube içerisinde kendi resmi kanallarını oluşturmuş durumdadır. Bireysel yayıncılar da aynı şekilde kendi küçük kanallarını oluşturarak içerik üretmeye başlamıştır. Youtube artık internetin en büyük kısmını oluşturmaya başlamıştır. Günümüzde internetin en popüler ikinci portalı haline gelen Youtube, o kadar büyümüştür ki Google’ın kendisini bile tehdit eder hale gelmiştir. Eskiden bir oyun oynarken takıldığınız bir yeri yazarken Google‘a yazarken muhtemelen şu an da Youtube’a yazıyorsunuzdur. Youtube artık günümüzde sadece bir video paylaşım sitesi değil, kendi başına bir arama motoru olmuş durumdadır. Youtube yeni medyanın ta kendisi olmuş durumdadır. Youtube günümüzde artık bir geçim kapısı haline dahi gelmiştir. Günümüzde Youtuberlık adlı bir meslek vardır. Düzenli video paylaşarak izleyicilerle buluşan birçok içerik üreticisi Youtube üzerinden para kazanıyor durumda.