Yeni Korona virüs (COVID-19) Nedir?

Yeni Korona virüs (COVID-19) Nedir?

Dünya çapında ilk olarak 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19, çok hızlı bir şekilde önce Asya bölgesini, sonrasında tüm dünyayı kontrolü altına almayı maalesef başarmıştır. Kişiden kişiye bulaşan bu virüs, 2020’nin Ocak ayında yükselişe geçmiş, 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘’küresel salgın’’ ilan edilmiş ve ülkemizde de ilk vaka bu tarihte görülmüştür. Belirti veren bir hastalık olan korona virüs 2-14 gün aralığında yüksek ateş, öksürme ve nefes almada zorluk gibi ciddi semptomlar gösterip, ölüme kadar sebebiyet veren ciddi bir hastalıktır. Dünya genelinde salgın yüzünden gerçekleşen ilk ölüm ise 9 Ocak 2020’de Çin’in Wuhan kentinde meydana gelmiştir.

Nasıl bulaşır?

Bireylerin öksürme, aksırma ve hapşırma gibi durumlarında, ortama salınan taneciklerin solunması, bireylerin kirli yüzeylere ve eşyalara dokunduktan sonra ellerini yıkamadan yüz, göz, ağız veya buruna götürülmesiyle de bu virüs kişiye bulaşabilir. Bu durumdan dolayı kirli ellerle yüz, göz, ağız ve buruna götürmek risklidir, bu durumdan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Nasıl korunulur?

  • Sosyal mesafe kurallarına önem ve özen gösterilmeli, en az 1.5m mesafe konulmalıdır
  • El ve yüz temizliğine olabildiğince dikkat edilmeli, en az 15-20 saniye boyunca yıkanmalıdır
  • Eller yıkanmadan yüz, göz ve ağıza temasta bulunulmamalıdır, bu durumdan kaçınılmalıdır
  • Hasta insanlarla temasta bulunulmamalı, araya mesafe konmalıdır
  • Hasta insanlarla temasta bulunulsa dahi hijyen ve mesafe kurallarına önem göstermeli, eller dezenfekte edilmelidir
  • Mümkün olduğunca toplu alanlardan uzaklaşılmalı, her durumda hastaneye gidilmemelidir

Bunların dışında;

En önemli husus, bağışıklık sistemimizdir. Proteinden ve karbonhidrat türlerinden, doğru oranda ve doğru yağlardan almalıyız. C vitamini (Portakal, nar ve greyfurt vb.) gerekmedikçe ve kan testlerinde eksikliği gözlenmediği sürece takviyede bulunmamalıyız. Uyku düzenimize oldukça özen göstermeli ve dikkat etmeliyiz, ortalama olarak 7-8 saat gece uykusu bu durumda çok önemlidir. Spor yapmalı, vücudu ve bağışıklık sistemimizi dinç tutmalıyız, vücudu harekete geçirecek şekilde spor yapmalı, düzenli ve ritmik şekilde yürüyüşler ve koşular yapmalıyız.

En çok kimler dikkat etmeli, kimler daha çok risk altında?

Bir sağlık sorununuzun olması tabii ki sizi virüsü kapma konusunda diğer kişilerden daha önce kılmıyor ancak vakalardan elde edilen verilere göre;

  • 65 yaş ve üstü
  • Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olanlar (Kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, astım, diyabet, kanser, kronik solunum yolu hastalıkları vs.)
  • Sağlık çalışanları

Bu durumdaki bireylerde COVID-19 enfeksiyonu çok daha ağır belirtiler gösterebiliyor.

Dünyanın korona virüs savaşında son durumu nasıl?

25 Eylül 2020 tarihi itibariyle dünya üzerinde 32,439,669 onaylanan vaka, 23,945,407 iyileşen kişi sayısı iken, 988,172 kişi maalesef hayatını kaybetmiştir.