Yeni Dönem Ekonomi: Bitcoin

Bitcoin

Dijital servisler 2010 senesi itibariyle adından tam anlamıyla söz ettirmeye başladı. Bilgi, eğitim, sanat ve ekonomi alanlarında yapılan gelişmelerde bu durumun kanıtlarındandır. Yeni dönem ekonomi sistemlerine bakıldığında da dijital ve ekonomi dünyasının birleşimi olan bir adından sıkça söz ettirmektedir. Kripto para, son dönemlerin “geleceğin parası” olarak tanıtılması ile birlikte kendine ait özel bir piyasa ve satış ortamı oluşturmayı başarmıştır. Gelişen dünyanın getirileri ile birlikte bu alanda da çalışmalar yapılmaktadır. Bitcoin nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Gibi birçok konu da merak duyusunu harekete geçirmektedir.

Bitcoin Nedir?

2008 ekonomi krizi sonrasında Satoshi Nakamato tarafından uçtan uca şifrelemek ve elektronik ödeme sistemine sahip olan bir teknik yazı yayımlandı. Teknik bir sistem olarak bilinse de dünya üzerinde merkezsiz ilk para ve ödeme sistemi oluşturulmuş oldu. Kripto para mantığına dayalı olan Bitcoin, kriptoloji yani şifreleme sistemine sahiptir. Bu şifreleme sistemi ile internet üzerinde kurulan bir ekonomi sistemidir.

2009 senesi itibariyle satışa sunulan bitcoin ilk olarak herkes tarafından bilinmemekteydi. İlk süreç içerisinde güven bu yeni ekonomik sistemin en büyük sorunlarından biri olmuştur. Zaman içerisinde kendini kanıtlaması ile hızlı bir yükselişe geçmeyi başardı. Yeni dönem ekonomi olan bitcoin bu süreçten sonra kendine farklı rakiplerde edinmeye başladı. Bu rakipler alternatif coin ya da alt coin başlığı ile ekonomik düzen içerisinde kendini göstermeye başladı.

Kripto paranın atası olan Bitcoin günümüz itibari ile sistem üzerinden maksimum 21 milyon adet üretim yapılabilmektedir. Uçtan uca ve adresten adrese transfer imkânı sunması ile birlikte üretilen blok yaklaşık 10 dakika kadar sürebilmektedir. Genel olarak görülmeyen ve somut bir kavram sağlamayan Bitcoin, piyasa içerisinde oldukça yüksek rakamlara çıkmakta ve alış satış oranları her seferinde artmaktadır.

Avantajları

Ekonomi ülke şartları ve dünya şartlarına göre sürekli değişim gösteren bir sistemle ilerlemektedir. Bitcoin sistemine bakıldığında ise enflasyon ve çökme riskini en aza indirmektedir. Güvenilir ve basit olması ile birlikte de özel bir iz sürme yapılamaz. Para transferlerinde sizlere geleneksel bir yöntem sunmadığı için daha güvenli bir aktarım yapılmasını sağlar.