Yazı Yazarak Para Kazanmak İçin Bilmeniz Gereken 6 Soru

Yazı Yazarak Para Kazanmak İçin Bilmeniz Gereken 6 Soru

Makale yazarak para kazanmak için içerik üretimi, rakip analizi ve azami olarak SEO bilmeniz gereklidir. Bunun sebebi de sektörde SEO uyumlu makale ihtiyacının çok fazla olmasıdır. Belirli kurallara göre yazacağınız makaleleri, çeşitli makale sitelerinde ve webmaster forumlarında satmanız mümkün. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Yazı yazarak para kazanmak için neleri bilmeniz gerekiyor? Bu meslek hakkındaki tüm detaylar yazımızda.

1. Makale Yazarlığı Nedir?

İlk olarak makale yazarlığı mesleği hakkında bilgi verelim. Makale yazarlığı; seo makale yazarlığı ve normal makale yazarlığı olarak ikiye ayrılır.

Seo makale yazarlığında Web sitelerine seo uyumlu makaleler üreterek üst sıralara çıkmasınız sağlarsınız.

Normal makale yazarlığında ise ödevler, tezler ve araştırmalar çerçevesinde içerikler üretirsiniz. Tabi, bu işlerin Pazar oranı çok daha düşüktür. Eğer, makale pazarını oranlayacak olursak;

  • Seo uyumlu makale %80
  • Araştırma, tez ve ödev makale %20

Pazar oranına sahiptir. Tarifeleri de zorluğa göre farklılık göstermektedir. Dilerseniz, makale yazarı ne kadar kazanır? Sorusunun cevabını verelim.

2. Makale Yazarlığı Para Kazandırıyor Mu?

Makale yazarak para kazanma hayali gerçekleştikten sonra kazanma miktarı sizin elinizde diyebiliriz. Çünkü, bu sektörde bireysel performansa ve tarifeye göre kazançlar elde ediliyor. Tarifeler genelde şu şekilde; 100 kelime ücreti 1.5TL, 2TL, 2.5TL tabi bunlara ek olarak görsel eklemesi yaparsanız ücret artabilir.

Tabi, bu sektörde tecrübelendikçe fiyat arttırabilirsiniz. Anahtar kelime analizi, rakip analizi yapılmadan yazılan bir makaleyi yüksek fiyatlara satamazsınız. Bu nedenle de girişte taban fiyattan çalışmanız doğru olacaktır. Makale yazarlığı maaşı, aylık ortama asgari ücrete denk geliyor diyebiliriz. Tabi, performansınıza bağlı olarak daha da artabilir. Peki, makale satılan siteler hangileri? Satışları nerede yapacaksınız?

3. Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

İlk olarak seo uyumlu makale yazmanın kurallarını öğrenmeniz gerekecek. Bloglarda ve eğitim kanallarında birçok içerikle karışılacaksınız. Bu süreçten sonra denemeler ve rakip analizi yaparak kendinizi geliştireceksiniz. Son aşamada ise makaleleri satacaksınız. En can alıcı nokta da burası olduğu için aşağıda bu konuyu detaylıca işledik.

4. Makale Satılan Siteler ve Forumlar Nelerdir?

Makale satışı yapılan siteler ve forumlarda üyelikler açarak ticaretler yapabilirsiniz. Sizin için Türkiye’nin en güvenilir ve en çok tercih edilen 5 sitesini derledik.

1) R10.NET

Makale satarak para kazanmak için ilk olarak R10 Forumu’nu öneriyoruz. Türkiye’de en çok tercih edilen forumların başında geliyor. Bu foruma kayıt olmak için davetiyeye ihtiyacınız var. Eğer, davetiye bulursanız gerisi çok kolay diyebiliriz.

Kayıt aşamasından sonra forumda ticaret konusu açıyorsunuz ve satışlara başlıyorsunuz. Tabi, ilanınıza tüm detaylarınızı ve metodlarınızı da eklemek zorundasınız.

2) WMARACI

Bu forum Türkiye’nin en büyük 2.forumudur. Buya davetiye ile kayıt olmanıza gerek yoktur. Direkt olarak kayıt olabilirsiniz ve R10’da attığımız adımların aynısını atarak ilerleyebilirsiniz. Forum sitelerinden Premium üyelikler satın alarak aktifliğinizi arttırabilirsiniz.

3) İyi Makale

Freelancer makale yazarı sitesi diyebileceğimiz İyi Makale sitesine kayıt olmak gayet basit. Kayıt oluyorsunuz ve kaydınızın onaylanmasını bekliyorsunuz. Kaydınız onaylandıktan sonra ‘’Hazır makaleler’’ bölümünden makaleler ekleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra sipariş ekranından gelen siparişlere teklif vererek işleri alabiliyorsunuz. Buradaki herkes yazar ve herkesin makale ihtiyacı var.

4) Makale Yaz

Bu sitede de makale yazarlığı iş ilanları bulabilirsiniz. İyi Makale tarzında olan bu sitede de hazır makale ve sipariş ekranı var. Aciliyetinize göre satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Freelancer makale yazarları çalıştıran siteler satışlarınızdan %20 oranında komisyon keser. Komisyon vermek istemiyorsanız forum sitelerini tercih edebilirsiniz.

5. Hangi Konularda Makale Yazarlığı Yapılabilir?

Makale yazarlığı yapan bir kişi, her konuda yazma yeteneğine sahip olmayabilir. Ayrıca, her konunun getirisi de aynı olmayabilir. Peki, bu durumda hangi sektörlere veya hangi konulara ağırlık vermeli? En çok hangi konular para kazandırır?

  • Ekonomi
  • Sağlık
  • Kripto paralar
  • Finans
  • Teknoloji
  • Eğitim

6. Günde Kaç Bin Kelime Makale Yazılabilir?

Bunun bir ölçüsü yoktur. Kişinin performansına bağlıdır ancak günde 4000 kelime kadarı idealdir. Eğer, kendinize güveniyorsanız daha fazlasını yazabilirsiniz. Bu bağlamda kazancınız daha fazla olacaktır.