Yapay Zekâ (AI) Teknolojisi

Yapay Zekâ

Geçmişten günümüze doğru bir yolculuk yapıldığında, teknolojinin evrimi ve gelişimi göz ardı edilemeyecek kadar kendini göstermektedir. Değişen dünyanın getirdiği yenilikler her geçen gün artarken AI teknolojisi de gelişmekte ve birçok alanda kendini göstermektedir. AI teknolojisi, tam Türkçe adı ile Yapay Zekâ teknolojisi, kullanılan tüm teknolojik aletlerin içerisinde yer alan ve “Machine Learning” prensibine dayanan bir sistemdir. Süreci ve kendini geliştirmesi oldukça kısa bir zamanda olsa da geleceğe dönük oldukça büyük bir yatırımdır.

Yapay Zekâ Gelişim Süreci

Makine zekasını ortaya koyan yapay zekâ ilk olarak 1943’te Alan Mathison Turing tarafından ortaya atılmış ve üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bir gereksinimden ortaya çıkan bu teknoloji, ilk bilgisayar kavramını da bu yıllarda ortaya atmıştır. Turing, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman Enigma makinesinin algoritmasını çözmek, şifre kripto analizi yapmak için bir makine geliştirmeye başlamıştır. Uzun denemelerin sonunda başarılı olan Turing ilk yapay zekâ denemesini o tarihlerde ortaya çıkarmıştır. Günümüz modern bilgisayarların atası olan bu cihaz, günümüzün “Makine Zekâsı” olarak bilinen “Yapay Zekâ” gelişimini de başlatmıştır.

Günümüzde tüm akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar ve diğer teknolojik ürünler bu teknolojinin ürünüdür. Android, IOS ve üretilen diğer makine dilleri bu prototip üzerinden geliştirme yapılarak ortaya çıkarılmıştır. Özellikle bu cihazlar içerisinde yer alan “Siri”, “Google Asistan” “Alexa” gibi sistemler yapay zekanın en büyük örneklerinden biridir. Telefon uygulamaları da yapay zekâ teknolojisini etkili olarak kullanan taraflardan biridir.

Nasıl Çalışır?

Her makine 1 ve 0 rakamları üzerinden işler. Makine zekası ilk olarak 1 ve 0 rakamlarını okur ve ona göre analiz yapar. Analiz sonucunda kullanıcıya bir sonuç çıkartır. Belirtilen teoriye göre ilk olarak görüntü işleme işle makine öğrenimi başlar. Ardından simgesel öğrenmeye dönüştürür. Bu noktada ayrım bulunmaktadır; Robot bilimi ve Bilgisayar Görüşü. Tanımlama sistemine göre makine kendi diline çevirdiği sistemi okumaya başlar. Bu işlem için ayırdığı süre yalnızca saniyelerdir!

Yapay zekâ teknolojisi, günümüzde tek bir noktada kullanılmamaktadır. Kendini farklı sistem ve analizlemeler üzerinde göstermektedir. Bunun dışında sürekli gelişen bir yapıya sahiptir. Makine hiçbir zaman durmaz ve sürekli öğrenmeye devam eder.