Yağ Yakmak İçin Etkili 8 Öneri

Yağ Yakmak İçin Etkili 8 Öneri

Yağ yakmak, özellikle de kış aylarında sıkça aranıyor. Hareketsiz yaşam sonucunda vücudun çeşitli yerlerinde yağ birikimleri meydana gelebiliyor. Bölgesel yağ yakma kavramı tam da bu noktada devreye giriyor. Bu yayında hem genel hem de bölgesel yağ yakımı önerilerinden bahsedeceğiz. İlerleyen bölümlerde işleyeceğimiz yağ yakmak için öneriler listesi şu şekilde;

  1. Bol bol su içmek,
  2. Daha az dinlenmek,
  3. Sakız çiğnemek
  4. Turunçgil tüketmek
  5. Güç kullanmak
  6. Ağır kaldırmak
  7. Kaygan ped kullanmak
  8. Kalsiyumlu ürünler tüketmek

Yağ Yakmak İçin Ne Yapmalı?

Vücutta yağ yakımı yapabilmek için ilk olarak beslenme alışkanlığımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Fastfood gibi zararlı gıda alımlarını yapmayın ve daha sonra beslenmenizi düzenli olarak gerçekleştirin. Unutmamak gerekir ki; beslenme düzeni ve alışkanlığına dikkat edilmediği sürece vücutta yağ yakmak bir hayaldir.

1) Bol Bol Su İçin

Almanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde tüketilen 2 bardak soğuk suyun yağ yakımını hızlandıran şeyler arasındadır. Bu nedenle de gün içerisinde bol bol su içmek ciddi yağ yakımlarını tetikler. Ayrıca, günde 2 – 2.5 Litre su içmenizin genel vücut sağlığı açısından da önemli olduğunu belirtmek isteriz.

2) Daha Az Dinlenin

Yapılan bir araştırmaya göre egzersiz sırasında verilen molalarda 3 dakikalık dinlenme süresi yerine 30 saniyelik dinlenme süresi kullanıldığında daha fazla kalori yakımı yapıldığı tespit edilmiştir. Bir egzersiz sırasında 3 dakika yerine 30 saniye mola verirseniz vücuttaki yağ yakımı %50 oranında artar.

Tabi, daha az dinlenme yapabilmek için egzersiz sırasında nefes egzersizlerinize de dikkat etmelisiniz. 1 dakikanın altında dinlenme süresi belirlemeniz sizin açınızdan iyi olur.

3) Yemekten Sonra Sakız Çiğneyin

Glasgow Coledonian Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre sakız çiğnemek acıktırmayı azaltıyor. Yapılan araştırmada 2 denek kullanılmıştır. Bu 2 denekler yemek yedikten sonra sakız çiğnemeye başlamıştır. Sakız çiğneyen deneğin, çiğnemeyen deneğe göre daha geç acıktığı tespit edilmiştir.

4) Bol Bol Turunçgil Tüketimi Yapın

Lif yönünden zengin olan ve C vitamini deposu olarak da bilinen Turunçgiller ailesi, yağ yakımını desteklemek amacı ile kullanılmalıdır. San Diego’da yapılan bir araştırmada denekler, gündelik beslenmelerine devam ederken buna ek olarak günde 3 bardak greyfurt suyu içmiştir. 12 haftanın sonunda 1.8 kilo kaybı yaşandığı gözlenmiştir.

Yağ Yakmak İçin Etkili 8 Öneri

5) Gücünüzü Sonuna Kadar Kullanın

Hızlı yağ yakmak için gücünüzü sonuna kadar kullanın. Zorlanmış tekrarlar ve statik kasılmalar ile birlikte hızlıca kalori yakın. Güç ile ilgili egzersiz yaparken 6 – 10 tekrar ile 3 set yapın. Fazlası kaslarınıza zarar verebilir.

6) Yüksek Ağırlıklar İle Antreman Yapmak

Norveç Beden Eğitimi ve Spor Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın sonucuna göre; düşük ağırlıklarla yapacağınız çok tekrar yerine, yüksek ağırlıklarla yaptığınız az tekrarlar daha faydalı olabilir. Metabolizma hızlandırma konusunda yüksek ağırlıkların daha faydalı olduğunu ifade eden araştırmacılar, 3 – 7 tekrarın uygun olduğunu da dile getirdi.

Yağ yakımı için yapılan fazla tekrarlar vücudunuza arar verebilir. Bu yüzden kaldırabileceğiniz bir ağırlık üzerinde 3 – 7 arasında tekrar yapmanız yeterli olacaktır. Fazlasının sakatlıklara yol açacağını unutmamanız da fayda var.

7) Kaygan Ped Kullanarak Antrenman Yapın

Dengenizi sağlamanız için yapmanız gereken egzersizlerden birisi de kaygan ped antrenmanıdır. Vücutta kalori yakma konusunda size yardımcı olacak bu egzersiz ile vücut ağırlığınızı kullanarak yağ yakabilirsiniz.

8) Daha Fazla Kalsiyum Alın

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin ürünlerdir. Bu tarz ürünler vücutta yağ yakımı konusunda sizlere destek olabilir. Az yağlı yüksek proteinli ürünleri tercih edebilirsiniz.