Xiaomi Nasıl Dünya Devi Oldu

Xiaomi Nasıl Dünya Devi Oldu

Çin’in yükselen yıldızı Xiaomi, çok kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük mobil teknoloji şirketlerinden biri haline gelmiştir. Bu makalede Xiaomi firmasının tarihinden, kim tarafından ne zaman kurulduğundan, nasıl bu kadar kısa süre içerisinde dünya devi haline geldi bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Xiaomi Kurucusu Lei Jun

Daha düne kadar klasik Çin malları gibi ucuz ve dandik denilen Xiaomi nasıl günümüzde herkesin göz odağı oldu? Xiaomi, Çin’deki diğer ucuz cihaz üreticilerinin arasından sıyrılarak dünyaya ismini duyurmuştur. Xiaomi firması 2010 yılında kurulmuştur ama bu şirketin hikayesi 1992 yılına dayanır. Xiaomi’nin kurucusu ve şuan ki baş yöneticisi olan Lei Jun, 1992 yılında üniversiteden mezun olduktan 1 yıl sonra Çin’de bulunan bir şirkette çalışmaya başlamıştır. Lei Jun gerçekten de iyi bir çalışandı. Bu yüzden de kısa süre içerisinde şirkette yönetici pozisyonlarına geldi ve birkaç yıl sonra da işe girdiği şirketin CEO’su oldu. 2000’li yıllarda Lei Jun çok önemli bir yatırım yaparak şirketini daha da büyüttü. Fakat 2007 yılına geldiğinde sağlık sorunlarını gerekçe gösterek şirket holdiginden ayrıldı. Fakat sektörden çıkmadı ve yine şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam etti ve başka yatırımlar yaptı. 2010 yılına gelindiğinde Lei Jun, iyice büyümeye başlayarak Android ekosisteminin ne noktalara gelebileceğini en baştan öngörmüştü. Bununla ilgili bazı yatırımlar yapmaya karar veren Lei Jun kendisini sürekli geliştirmeye yönelik bir kişilikti.

Xiaomi Doğuyor

Androidin geleceği noktayı tahmin eden Lei Jun, 2010 yılnıda kendine özel bir ekip kurarak Xiaomi’yi kurdu. Xiaomi ilk kurulduğunda amaç bir cihaz, bir ekosistem yaratmaktan çok android ekosistemi içerisinde özgün bir işletim sistemi yaratmaktı. Firma da 2010 yılında ilk başalngıçta MIUI adında bir işletim sistemi ortaya çıkardılar. Android ekosistemi içerisinde yine android tabanlı küçük bir yazılım sistemiydi bu. Bu yazılım sistemi piyasaya sürüldü ve kullanıcılar bundan çok memnun kalmaya başladılar. Xiaomi ilk yayıldığı dönemde henüz çok büyük bir çerçeveye yayılmadı ama çekirdek bir kitleye sahip oldu. Zaman içerisinde MIUI işletim sistemi Androin kullanıcıları tarafından çok sık tercih edilmeye başlandı. Çok fazla tercih edilmeye başlayınca firma 2010 yılı içerisinde başka bir hamle yaparak telefon üretmeye karar verdi. 2011 yılında firma ilk cihazı olan Mi 1’i piyasaya sürdü. Cihaz gayet başarılı ve stabil bir şekilde çalışan bir cihazdı. Üstelik Xiaomi firması Mi 1’i kullananlara çok baskı yapmıyordu. Hem MIUI hem de saf android kullanabilme özgürlüğünü kılmışlardır. Ürün kısa süre içerisinde Çin’de çok fazla satış yaptı.

Xiaomi Hızla Gelişiyor

Xiaomi firması, Mi 1 telefonunun başarısından sonra ürünlerinin devamını getirme kararı aldı. Yeni telefonlar, yeni cihazlar üretmeye başladılar. Bu firmanın telefonları ve yazılımları çok kısa bir süre içerisinde Çin’de çok yaygın hale geldi. Xiaomi hiçbir zaman diğer rakipleri gibi çok pahalı reklam kampanyaları kullanmadı. Ürünlerine her yerde satabilmek için de çok özel bir çaba harcamadılar ki 2010’lu yılların başında Çin’li üreticiler ürünleri her yerde satılsın diye her türlü mekana ürün gönderiyorlardı. İşte Xiaomi’nin stratejisi burada farklılık göstermeye başlamıştı. Onlar rakipleri gibi her yere dağıtmaya çalışmıyorlardı. Ürünlerini ilk başlangıçta herhangi bir perakende bir mağazaya da satmıyorlardı. Sadece internetteki kendi online mağazaları üzerinden satış yapıyorlardı. Yeni çıkarılacak ürünlerin teknik özelliklerinin tanıtımını yaptıktan sonra mağazalarına tarihler koyuyorlardı. Xiaomi’nin telefon satışlarındaki stratejisinin en başarılı noktalarından birisi buydu. Bunun dışında Xiaomi uygun bir fiyat politikası takip ediyordu. Xiaomi Çin içerisinide hiçbir zaman rakiplerinden daha ucuz olmadı ve böyle de bir amacı zaten yoktu. Rakiplerinden hep bir tık daha pahalıydı ama fiyatına göre gerçekten de çok iyi bir performans ve kalite sunuyordu. Zaten bu sebeple rakiplerinden sıyrılıp bir dünya devi haline gelecekti. Xiaomi’yi bu kadar başarılı kılan şeylerden biri de reklama çok fazla önem göstermemesiydi. Hiçbir zaman milyar dolarların harcandığı bir tanıtım kampanyası peşinde olmadılar ve onun yerine sadık ve ürünlerini kullanmaktan memnun olan müşterilerini kullandılar. Xiaomi’nin yazılımını ya da telefonlarını kullanan insanlar ondan çok memnun kaldılar ve başkalarına da bunu tavsiye etmeye başladılar.

Xiaomi Dünyanın Her Yerinde

2015 yılında Xiaomi sadece Çin’de değil dünyada çok fazla bilinen bir marka haline geldi. Xiaomi çok tanıdık bir marka haline gelmesine rağmen hala dünya çapında her yere mal gönderen bir şirket durumuna girmedi. Dünyanın dört bir yanında firmat arafından yetkilendirilmiş bayiler tarafından değil de ithalatçılar tarafından bulundu ve satıldı. Bu pazarlama stratejileriyle Xiaomi kendisine zarar vermenin aksine kendisini daha da istenilir duruma soktu. Bir süre sonra Xiaomi tamamıyla teknolojiden iyi anlayan insanların bildiği özel bir markaydı. Bu stratejiyi Xiaomi uzun bir süre kullandı fakat bir noktadan sonra rakiplerinin önüne geçmek adına yeni adımlar atmak istedi. Ardından Xiaomi kendi mağazalarını kurmaya başladı. Kendisine özgü bir tasarıma sahip olan mağazalarını dünyanın dört bir yanına kurmaya başladılar. Başlangıçta sadece telefon üreten firma daha sonra tabletler, akıllı bileklikler, akıllı saatler gibi cihazlar üretmeye başladı. Xiaomi tamamıyla nesnelerin interneti kavramının üzerine oynamaya başladı.