Uzaktan Eğitimde Verimli Çalışma

Uzaktan Eğitimde Verimli Çalışma

Eğitim her zaman ilk önceliklerden biri olması gerekmektedir. Hayatınızı yönlendirdiğiniz noktada kendi eğitiminizi analiz ederek, öğrenecek çok fazla şey olduğunu kabullenmelisiniz. Covid salgını nedeniyle eğitime ara verilmiş gibi görülse de aslında eğitimin her zaman devam ettiği gösterilmiştir. Uzaktan eğitim döneminde evden çalışmak her zaman kolay olmayabilir. Ancak bunu verimli hale getirmek için elinizden geleni yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendinize yeni bir alan oluşturduktan sonra eğitimin her yerde olabileceğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Nasıl Çalışmalıyım?

Uzaktan eğitim ev ortamında olması nedeniyle ev içerisinde yer alan diğer kişilerin sesleri ve oluşturabilecekleri gürültüler oldukça etkili olacaktır. Bu noktada sizler tek başınıza bir şey yapamazsınız. Ancak aileniz ya da ev arkadaşınızı uyarmalı ve gürültü, ses gibi unsurlardan uzak olmanız gerektiğini söylemelisiniz.

Video konferans görüşmeleri ile olan uzaktan eğitim, kişilerin dikkat sürelerini oldukça kısa hale getirdi. Bu süreçte tek bir noktaya odaklanmak ve dinlemek, sınıf ortamından bağımsız olarak daha zor halde. Bu nedenle dersinize girmeden önce yapacağınız ufak bir tekrar sizi dersten bağımsız yapmayacak, aksine çekecektir. Aynı zamanda ders sırasında ufak notlar alarak ilerleyen süreçte soru sorabilirsiniz.

Derslerin uzaktan olması sizlere bir rahatlama hissi verse de ödev yapma, ders çalışma gibi eylemler hala devam ediyor olacaktır. Bu nedenle eğitiminizi ciddiye alarak en iyi şekilde ders çalışma durumunuzu yönetmelisiniz. Ders çalışmak için tamamen size ait bir alan oluşturmalısınız. Aldığınız ufak notları bu noktada belirli alanlara yerleştirerek sürekli kendinize hatırlatma yapabilirsiniz.

Uzaktan eğitim teknolojik aletler üzerinden olması nedeniyle kendinizi kaptırmadan ders dinlemelisiniz. Bir noktadan ders dinlerken farklı bir alandan herhangi bir şey ile uğraşmak sizlere olumlu dönmeyecektir. Bu nedenle direkt olarak derse odaklanmalı ve işlerinizi sonraya ertelemelisiniz.

Ders çalışma ve ders dinleme noktasında tamamen kendi zihniniz ile baş başasınız. Bu nedenle ilk olarak kendi konfor alanınızı oluşturarak işe başlamalısınız. İlerleyen noktalarda bu sürecin ne kadar iyi ilerlediğine sizlerde oldukça şaşıracaksınız. Eğitiminizi hiçbir zaman ihmal etmeyin!