Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim

Tüm ülkeleri etkisi altına alan corona virüsü ülkemizde gün geçtikçe daha büyük bir problem haline gelmektedir. Virüsün ortaya çıktığı ilk dönemlerden itibaren çeşitli evreler geçirdiği bilinmektedir. Tüm ülkelerde büyük bir salgın haline gelen bu durum toplumsal hayatı şiddetli bir şekilde etkilemektedir. Her ülkeden bilim insanlarının bu duruma çözüm bulmak için yapılan araştırmaları net olmamakla birlikte gelişme kaydetmektedir. Fakat bu süre zarfında bireylerin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmemesi salgının şiddetini arttırmaya yetmektedir.

Ülkemizde de pandemi süreci günlük hayatı birçok konuda olumsuz bir şekilde etkiliyor. Toplumumuzun bu konuda ki sorumsuz davranışları ise pandemi sürecini daha da zorlaştırıyor. Corona virüsün sebep olduğu bu salgın siyasi, ekonomik, sosyal ve bunun gibi diğer alanlarda etkisini göstermektedir. Salgından etkilenen başlıca konulardan bir diğeri ise eğitimdir. Şüphesiz bu diğer tüm olumsuzluklardan ayrı tutmamız gereken hassas bir konudur. İnsan hayatının her döneminde bulunan eğitim, salgından kaynaklı olarak ülkemizde ve diğer ülkelerde duraksamıştır. Bu durum için çeşitli çözümler üretilmeye çalışmaktadır. Virüsün ne kadar devam edeceğinin bilinememesi ve bu konu hakkında herhangi bir çözümün bulunamamasından kaynaklı olarak ülkemizde ki eğitim-öğretim süreci de kısır bir döngü içerisindedir. Çocuklarımızın eğitim ve öğretim hayatlarını devam ettirebilmeleri için çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Bu yöntemlerin en önemlisi ise uzaktan eğitim kavramıyla düşünülen yöntem olarak gösterilmektedir.

Yaklaşan yeni öğretim yılında uygulanmaya çalışılan uzaktan eğitim yöntemi ülkemizin içerisinde bulunduğu altyapı eksikliklerinden dolayı çok sağlıklı bir şekilde yürütülemiyor. Bunun yanı sıra her bir öğrencinin maddi ve manevi olarak farklı durumlarda bulunması, bu eğitimden bazı öğrencilerimizin mahrum kalmasına neden oluyor. İlkokul çağında ki çocuklarımızdan üniversitede eğitim gören gençlerimize kadar hepsinin ortak sorunu haline gelen bu durum velileri ve öğrencileri belirsizliğe doğru itmektedir. Verimsiz olarak geçirilen bu dönemlerde velilerin öğrencilerimizin eğitimlerine ek takviyelerde bulunulmaları tavsiye edilmektedir. Üniversite okuyan gençlerimizin ise kendilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmalarını, salgın döneminde zaman kaybı yaşamamak için meslekleri ile ilgili çalışmalara yönelmelerini öneriyoruz.