Tüketmiyor, Tükeniyoruz

Tüketmiyor, Tükeniyoruz

İnsan yapısı gereği avcı-toplayıcı bir evrilme ile gelişmiştir. Toplum yapısının değişmesi, buluşlar, teknolojik devrimler gibi birçok etmen bu süreçte farklılaştırma sağlasa da aslında hala aynı düzende gidiliyor. İnsanlık olarak kişisel bir geri dönüş yapmak bizlere oldukça zor geliyor. Tükeniyoruz, farkında olmadan yaptığımız tüm hamlelerle yavaş yavaş tükeniyoruz. Tüketici toplum mantığı gelişmiş ülkelerden çıkmasıyla birlikte zaman içerisinde ürün değil, insan tüketimi noktasında bulduk kendimizi. Peki ne uğruna yaşam mı?

Yaşam bir insanın yasal haklarından biridir. Ancak herkese verilen bu hak eşit yaşam hakkını savunmaz. Günümüz toplum yapısına baktığımızda, sürekli olarak ürün tüketen ve tüketilen ürünler ile yetinmeyen bir topluluk söz konusu. Sürekli yeni ürünlerin üretilmesi, elde var olan ürünün anında eskileşmesi toplumun değiştiğini değil, sistemin yanlışlığını göstermektedir. İnsanlar yeniyi her zaman sever ancak yeniyi sevmek insanın kendini tüketmesinin bir önceliği değildir. Kişisel olarak bakıldığında kişi kendi ürünlerini de yemeye başlar. İlk kalbini sonra sevgisini, en son olarak da mutluluğunu yer.

Tüketmiyor, tükeniyoruz. Zaman içerisinde gelişmişliğin artması bizlere sürekli gelecek olan bir yeniliği aşıladı. Ürün bazlı bakıldığında her teknoloji devinin istediği bir durum olsa da artık yalnızca ürün değil, kendimizi de tüketiyoruz. İnsanlar mutlu olmayı bir kenara bırakın, sevilmeyi tüketti. Zaman içerisinde güvenmeyi, güvenilirliği tüketti. Peki nasıl oldu tüm bunlar? Kim yaptı ya da nasıl oldu? İşte bunlar tamamen insanlığın evrimi olarak araştırılacak konulardır.

Herkes öz benliğini bilmekle yükümlüdür. Tükenen bir insan olmak ilk olarak içten başlar. Gülünecek bir şey kalmamışsa bulunduğunuz ortam sizi rahat ettirmiyordur. Uzaklaşın oradan! Kendinizi, sevginizi tek bir kalıpta toplayıp heba etmeyin. Yenilenin, yenileyin dünyayı. Tüketmiyor, tükeniyoruz ancak bunu kurtarmak kişinin kendi ellerindedir. Varlığınızı bir kuş olarak düşündüğünüzde kanatlarınızı kullanamıyorsunuz. Çünkü size uçmayı öğretmediler. Ama uçmayı öğrenmek için kimseye ihtiyacınız yok! Kendinizi tanıyın, kendinize zaman ayırın ve bırakın ellerinizdeki o kuşu. Tüketmiyor, tükeniyoruz ama şimdi tam zamanı! Kullanın kanatlarınızı, uçun ve keşfedin her şeyi kendi dünyanızın özgürlüklerinde!