Totem Nedir? Totem Yapmak İşe Yarar Mı?

Totem Nedir? Totem Yapmak İşe Yarar Mı?

Totem, bir durumun gerçekleşmesi için alakası olmayan bir hareketin veya durumun yapılması olarak bilinmektedir. Türk inanç sisteminde ve Türkiye toplumunda totemin tanımı bu şekilde yapmaktadır. Ancak, dünya sistemine baktığımızda ise totem ‘’İnanç’’ olarak bilinmektedir. Bu inanç ise şu şekilde tanımlanır; daha önce gerçekleşen ve insanı mutlu eden bir olayın tekrardan gerçekleşmesi için aynı şartların yeniden tasarlanmasıdır. Tasarlanma sürecine ise ‘’Totem yapmak’’ adı verilmektedir.

Totemizm inancına göre çeşitli kutsal hayvanlar vardır. Bu hayvanlar insanlara belirli şeyler öğretir. Totem hayvanları şu şekilde;

 • Ayı: Yalnızlığı ve gücü esas alır. Ek olarak odaklanmayı da öğretir.
 • Çakal: Tuzaklardan kurtulmayı öğreten hayvandır.
 • Arı: Üretkenliği ve çalışkanlığı esas alarak öğretiler verir.
 • Kelebek: Dönüşüm, aşk ve değişimi öğretir.
 • Köpek: Karşılıksız sevgiyi ve sadıklığı öğretir.
 • Yunus: İletişimi, güveni ve uy um sağlamayı öğretir.
 • Fil: Zeka, sadakat ve gücü öğretir.
 • Maymun: Merak ve enerjiyi öğretir.
 • Koyun: Saflığı öğretir.
 • Kurt: Özgürlük ve disiplini öğretir.
 • Kaplumbağa: Fırsatları değerlendirmeyi öğretir.

Totemler sadece hayvanlarla sınırlı değildir. Bitkiler, ağaçlar ve diğer canlılarda totem inancına dahildir. Gerçek totemizm budur. Ancak, modernleşen dünyada totem kavramının tanımı ve işlevi değişmiştir. İlkel kabilelerde olduğundan çok daha farklı bir şekilde kullanılır ve genelde menfaate dayalıdır.

Totem Nasıl Yapılır?

Totem dediğimiz şey putlaştırılmış şeylere atfedilen değerdir. Totem inancında olmak için hiçbir dinden olmamak gerekir. Çünkü, totem inancında bitkelere, hayvanlara ve ağaçlara tapılır. Totem inancı ilkel kabilelerin inancıdır. Günümüzde modern tanımı ile çok farklıdır.

İlkel kabileler, totem yapmak için tapacakları şeylerin önüne gider totemlerini gerçekleştirirmiş. Bazı kabilelere göre de sadece tapınmak bir totemdir.

Totem İnancı Mensupları Nerede Yaşar?

Totem inancını yaşayan kabileler olduğundan bahsetmiştik. Modern inanışlarda totem bir ‘’Beklenti’’ olarak karşılanır ancak kabilelerde bir ‘’İnanış’tır. Totemcilerin yaşadığı bölgeler;

 • Okyanusya
 • Afrika
 • Avusturalya
 • Güney Amerika

Günümüzde de küçük kabilelerde totem inançları devam etmektedir. Bazı kabilelerde totem ayinleri yapılmaktadır.

Totem Çeşitleri Nelerdir? Yapılışları Nasıl?

Totem yapmak için bir kelimenin veya sözün şans getirdiğine inanılması gerekir. Örneğin, nazar boncuğu ülkemizde nazardan koruyan bir totem olarak kullanılır. Buradaki şans sözü ‘’Nazar değmesin’’dir. Bu başlık altında totem çeşitleri ile bu örneğimizi çeşitlendireceğiz. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Eylemle Yapılan Totemler: Düşünce ile eylem arasında bir bağ vardır. Burada totem için eylemsel bir hareket yapılmalıdır. Örneğin, otobüsün gelmesi için sigara yakmak bir totemdir. Burada eylem ön plandadır.

Sözle Yapılan Totemler: Anlamlı veya anlamsız kelimelerin, herhangi bir olayın gerçekleşmesi için kullanılması ile olur. Örneğin, bir futbol maçında 1 – 0 olmasını isteyen bir taraftarın ‘Bir’ diye bağırması sözlü yapılan bir totemdir.

Düşünce İle Yapılan Totemler: Totem yapmak için eylemsel veya sözsel bir durum yoktur. Burada esas olan şey düşünme gücüdür. Örneğin, bir kişi ile kavuşmak için o kişinin hayalini kurmak bu totem türüne girer.

Birleşik Totemler: Eylem ve düşüncenin birleşiminden meydana gelen totem türüdür. Örneğin, futbol totemi yaparken ‘’Gol gol’’ diye bağırarak el hareketleri yapmak bu türe girer.

Maçta Totem Ne Demek?

Dünyada ortak olan modern totemler vardır. Maçta hangi pozisyonda gol olduysa tekrar o pozisyona girmek ve gol olmasını beklemek bir totemdir. Maçı bir kafede çay içerken izleyince gol olacağına inanmak da bir totemdir. Futbolda totem yapmak bu şekilde ifade edilebilir. Elbette ki farklı totemler vardır ancak futbol totemlerinin ortak özelliği ‘’Gol’’ odaklı olmasıdır.