Ters Psikoloji

Ters Psikoloji

Dijitalleşen dünyada modern insan rahatına düşkün ve hazır konmaya alıştı. Hiçbir şey yapmayarak ve eğlenerek para kazanmak istiyor. Bir meslek sahibi olmadan veya emek harcamadan gökten para yağmasını bekliyor. Bu her insanın isteği. Bunun içinde çocukluğumuzdan itibaren ailemizin ufak çaplı tehditler yaparak veya üzerimize gelerek ters psikoloji yaptıklarını fark etmişinizdir.

Vahşi bir ormanda yaşayan canlılar yavruluktan yetişkinliğe adım attıklarında yuvalarını terk ederek yeni yaşam alanları arıyorsa, ailelerde çocuklarını hayat hazırlamaya çalışıyor. Bunun içinde çocuklarına ters psikoloji uyguluyorlar.

Ters psikoloji uygulamak bazen zordur, geri tepme olasılığı çok yüksektir.

Birisine bir iş yaptırırken veya ailenin çocuğuna ders çalışması için veya uygunsuz bir alışkanlığını vazgeçirmek için bu yönteme başvurulur. Ters psikolojinin birçok yöntemi vardır ve bu yöntemleri uygulamak sanat gibidir.

Karşınızdaki kişiye ters psikoloji uygularken şunlara dikkat edin:

  • Karşınızdaki insana ters psikoloji yaparken soğukkanlı ve sakin bir ses tonuyla yapın
  • Karşınızdaki kişi çok fazla tepkiselse rahatlıkla yönlendirebilirsiniz.
  • Hareketlerinde ve konuşmalarında duygusal davranıyorsa ters psikolojiye elverişli olduğunu görürsünüz.
  • Ters psikoloji yaparken doğru ölçüde yapın yoksa karşı taraf manipüle edildiğini anlayabilir ve sizinle olan iletişimi koparabilir.

Ters psikoloji yapmayı bilmiyorsanız ve ustalaşmak istiyorsanız bazı teknikleri şunlar:

Yoksun Bırakma

Bu yöntem genellikle aileler tarafından çocuklara uygulanır. Örneğin bilgisayar bağımlısı bir çocuğu olan aile, bilgisayara el koyarak çocuklarının ders çalışmasını sağlayabilir veya yetişmesini istedikleri şekilde yönlendirebilirler

Zıtlaşma ve Yakınlaşma

Genellikle erkek ile kadın arasındaki flörtleşmede olan bir yöntemdir. Yaygın bir yöntem olup genellikle kontrolü elinde bulundurmak isteyen kişi tarafından uygulanan bir ters psikoloji yöntemidir. Daha doğrusu hangi taraf uygularsa uygulasın üzerine fazla düşülmemelidir. Yoksa bir taraf diğer taraftan soğuyarak uzaklaşabilir.

Seçenek Sunmak

Karşınızdaki insan bir karar verme aşamasındaysa ve kararsız kalmışsa seçenek sunun. Örneğin arkadaşınız size karar danışmak için geliyor ve sizin tavsiyenizi istiyor. Şöyle yaparsan daha iyi olur veya bunu yapmazsan kötü sonuçlar alırsın gibi

Hatırlatma: Ters psikoloji her insanda etki etmeyebilir ve insanların içinde bir güzellik veya bir potansiyel gördünüz mü o yolda yönlendirin, ters psikolojiyi uygularken yanlış bir hata yaparsanız sonuçları kötü olabilir.