Telefon Şarjının Uzun Gitmesi İçin 6 Çözüm

Telefon Şarjının Uzun Gitmesi İçin 6 Çözüm

Telefon şarj süresini uzatmak için birçok teknik çözüm vardır. Bu teknik çözümlerin yanında az kullanım da telefon şarjı üzerinde olumlu etki bırakmaktadır. Ancak, dijitalleşen çağda az telefon kullanmanın mümkün olmadığı bilinmektedir. Bunun farkındayız ve bu yüzden telefon şarjının uzun gitmesi için aşağıdaki teknik çözümleri sizler için derledik.

  1. Güç tasarrufunu açmak
  2. Gereksiz yere kablosuz ağlara bağlanmamak
  3. Ekran parlaklığını azaltmak
  4. Uçak modunu kullanmak
  5. Telefonu şarjda uzun süre bekletmemek
  6. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Püf Nokta

Akıllı telefonlarda güncelleme sistemleri mevcuttur. Bir şirket, telefonu güncellemek isterse bir yazılım gönderir ve siz kabul ederseniz, yazılım yüklenmeye başlar. Bu yüklenme sırasında telefon, fabrikadan ilk çıktığı gibi dolu olmaz. Güncelleme yazılımı ek olarak yer kaplar ve telefonda yavaşlığa sebebiyet verebilir.

Telefonun şarjı hemen bitiyor! Diyorsanız, bu güncellemeleri alırken bir daha düşünmelisiniz. Eğer, eski veya az hafızası olan bir akıllı telefonunuz varsa mutlaka güncellemenin ayrıntılarını okumalısınız. Eğer, telefonunuzda ciddi yavaşlama yapabilecek bir güncelleme ise yüklemekten vazgeçmelisiniz. Bu püf noktadan sonra telefon şarjının bitmemesi için ayrıntılara geçelim;

1) Az Pil Tüketimi İçin Güç Tasarrufunu Açın

Telefonun şarjını uzatmak için en fazla kullanılan yöntemlerden birisi de güç tasarrufu modunu açmaktadır. Peki, bu mod ne işe yarıyor? Akıllı telefonlar, kullanılmasa bile enerji tüketimi yapabilir. Bunun sebebi ise arka plandaki açık uygulamalar ve sürekli açık olan şebekedir. Telefonu güç tasarrufu moduna aldığınızda ise bu uygulamalar kapatılır ve azami enerji tüketimi yapılır.

2) Kablosuz Ağlara Gereksiz Yere Bağlanmamak

Kablosuz ağlara bağlanmak telefon şarjının hızlı bir şekilde bitmesine sebep olur. Hele ki kablosuz ağa uzaksanız ve zor çekiyorsa bitme hızı 2 kat artabilir. Bu yüzden dolayı mobil ağın tek çizgi olduğu yerlerde mobil ağdan çıkın ve mobil veriye bağlanın. Böylelikle telefon şarjı daha uzun gidecektir. Bir başka çözüm ise bluetooth aygıtını kapatmaktır. Bazı telefonlarda gereksiz yere açılan bu aygıt, şarjın hızlı bir şekilde bitmesin sebebiyet verir.

3) Ekran Parlaklığını Azaltın

Telefon şarjının uzun gitmesi için ekran parlaklığını kısmanız gerekir. Çünkü, telefon parlaklığı arttıkça enerji tüketimi de buna bağlı olarak ciddi artış gösterir. Bu tarz durumlarda otomatik ekran parlaklığını öneririz. Çünkü, otomatik ekran parlaklığı ile ışığa göre ekran ayarı yapılabilir. Böylelikle şarj süresi uzayabilir.

4) Gereken Yerlerde Uçak Modunu Açın

Uçak modu, telefonu kullanmadığınız zamanlarda veya şebekenin zayıf olması durumlarında açılabilir. Telefon şarjını uzatmak için en etkili yöntemdir. Bu yöntemi uyguladığınızda kimse sizi arayamaz, sizler de kimseyi arayamazsınız. Enerji tüketimi de en aza indirilir.

Gereksiz enerji tüketimi yapan bütün uygulamalar otomatik olarak kapanacaktır. Eğer, şarj nasıl daha uzun gider? Sorusunu kendinize soruyorsanız bu etkili yöntemi gerektiğinde denemelisiniz.

5) Telefonu Uzun Süre Şarjda Bırakmayın

Telefon şarj ömrünü uzatmak için basit ama etkili yöntemlerden birisi telefonu uzun süre şarjda bırakmamaktır. Telefonda Li-ion pilleri mevcut. Bu piller tamamen şarj edilirse elektrik akımını durdurmak için sinyal gönderir.

Örneğin, telefon geceleyin telefonu 10 saat şarj ederseniz gereğinden fazla elektrik akışı olur. Telefonu doğru şarj etmek için şarj dolduğu an şarjdan çıkarılmalıdır. Eğer, uzun süre boyunca şarj edilirse bataryada şişmeler meydana gelebilir. Bu durum da telefon şarjının az gitmesi problemine yol açabilir. Yeni telefonlarda ise batarya yoktur. Bu telefonlarda şarj dakikalar içerisinde bitebilir.

6) Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmak

‘’Telefonum şarjı az gidiyor’’ şikayetinin cevabı, arka planda çalışan uygulamalar olabilir. Arka planda çalışan uygulamalar, fazladan enerji tüketimine sebep olur ve şarjın hızlı bir şekilde tükenmesini sağlar. Bu yüzden arka plandaki uygulamaları yardımcı bir uygulama yolu ile kapatmalısınız veya manuel olarak çıkış yapmalısınız.