Sonbaharda Cildinize Bakım Nasıl Yapılmalı?

Sonbaharda Cildinize Bakım Nasıl Yapılmalı?

Eylül ayının gelmesi ile havalar soğumaya başladı. Sonbaharın kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı bu günlerde kadınlar arasında da acaba cildim sonbahara hazır mı soruları sorulmaya başladı. Yaz boyunca cildiniz, güneş, deniz suyu, sıcak hava ve nemin de etkisi ile bir hayli yıprandı. Elbette siz bakımlarınızı eksik etmediniz ama her ne kadar bakım yapsanız da saydığımız bu etkenler cildinizi yorar. Bu nedenle sonbahar gelmeden de cildinizi bir bakıma sokmalı ve en iyi şekilde hazırlığınızı yapmalısınız.

Sonbaharın gelmesi ile hava sıcaklıklarında ani düşüşler ve değişiklikler olmaya başladı.

Doğal olarak bu değişiklikler cildin savunma mekanizmasını da etkiliyor. Yani deriniz kışa zayıf giriyor. Kışın olumsuz etkileri de bu zayıflığa eklenince cildinizi iyice zor günler bekliyor. Kışa hazırlık yapmak için sonbahar en ideal mevsim. Cildinizi yazın olumsuz etkilerinden ve kışın oluşabilecek olumsuzluklardan korumak için sonbahar da harika bir bakıma girmeye ne dersiniz?

Öncelikle yaz aylarında havalar aşırı sıcak olduğu için cildinizde de aşırı yağlanmalar olabilir. Çünkü sıcakta cildiniz terler ve bu da yağ bezelerine yani sivilcelenmelere neden olur. Yaz aylarında cildinizi doğru temizlemezseniz, sivilce ve siyah nokta sorununuz daha da artar. Özellikle kullandığınız güneş koruyucular cildinizde gözeneklerin kapanmasına neden olur ve sorunlarınız giderek büyür. Böyle durumlarda cildinizi eski haline getirmek için klasik cilt bakımları yeterli gelmeyebilir. Mutlaka uzman yardımı almalı ve cildinizi yazın olumsuz etkilerinden kurtarabilirsiniz. Cildinizin nem dengesini korumak için düzenli cilt bakımı yaptırmanız şarttır. Evde derinizin günlük bakımının yanı sıra profesyonel bakımları da ihmal etmemeniz gerekir. Doğru ürünler seçerek cilt bakımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca yaz ve kış arasında deriniz için iklim değişimine adaptasyonu sağlamak önemlidir. Mesela yaz aylarında tercih ettiğiniz cilt bakım ürünlerini kış aylarında kullanamazsınız. Çünkü iki mevsim birbirinden farklıdır ve doğal olarak da ürünlerin de farklı olması gerekir.

Eğer cildiniz yağlı ya da yağlanmaya müsaitse mutlaka yağ dengesini sağlayacak cilt bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız matlaştırıcı tonikler sayesinde derinizdeki o yağlı görünüm de ortadan kalkabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, daha farklı bakım ürünleri kullanmanız gerekecektir. Özellikle yaz aylarında kuru cilde sahip olanlar, pul pul dökülme sorunu ile karşılaşabilirler. Bu nedenle cildinizi nemlendirmeye ekstra özen göstermeniz gerekebilir. Ayrıca deri hastalıkları ile de karşı karşıya kalmamak için mutlaka su tüketiminize dikkat etmeniz, cildinizi susuz bırakmamanız gerekir.

Sonbahar aylarında hava normal seyrinde ilerlemez.

Bazen sıcak bazen de soğuk olur. İşte cilt bakımınız bu noktada daha da önem kazanır. Derinizin üst tabakasını olumsuzluklardan korumak için mutlaka derinizi nemlendirmelisiniz. Bunun yanı sıra antioksidanlarla hem kendi sağlığınıza hem de cilt sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Yaz boyunca güneşlenip bronzlaştıysanız, sonbaharda deriniz solmaya başlayacaktır. Bu da lekelenmelere neden olabilir. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, yaz aylarında güneşlenirken leke sorunu ile mücadele eden ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz.