Sınav Stresinden Kurtulmak İçin 6 Çözüm Önerisi

Sınav Stresinden Kurtulmak İçin 6 Çözüm Önerisi

Sınav stresi kişiden kişiye değişen bir olgudur çünkü her bireyin yaşayış biçimi ve düşünce yapısı farklıdır. Buna bağlı olarak bir olaya veya sınava karşı verilen tepkiler ve kaygının boyutu aynı olmayacaktır. Bu yayında sınav stresinden rahatsız olan ve sınav stresini yenmek isteyen bireyler için bütün önerileri sıraladık.

Sınav stresinden kurtulmak için ilk olarak belirtileri iyi kestirmeniz gerekiyor. Kişilere göre değişiklik gösterse de genel olarak görülen sınav stresi belirtileri şu şekildedir; yüksek kaygı, uykusuzluk, metabolizmada düzensizlik, baş ağrıları, yüksek tansiyon, iştahsızlık ve sinir hali.

Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız ve potansiyelinizi tam anlamı ile yansıtamıyorsanız ve ‘’Sınav stresine ne iyi gelir?’’ sorusunu kendinize sürekli soruyorsanız aşağıdaki önerileri uygulamanızda fayda var.

 1. Hedef belirle
 2. Plan yap
 3. Sağlığına dikkat et
 4. Sosyal destekleri kullan
 5. Olumlu düşün
 6. Derslerine Çalış

1) Bir Hedef Belirleyin Ve Odaklanın

Başarının en büyük sırlarından birisi de hedef belirlemektir. Hedef belirlemek, sizi sadece başarıya odaklar ve çevrenizde olan bitenden etkilenmemenizi sağlar. Bu da sınav stresinden kurtulmak için güzel bir kulak tıkacıdır. Eğer, yola çıktıysanız ve nereye gideceğinizi bilmiyorsanız emin olun çok stresli bir sınav dönemi sizi bekliyor olacaktır. Ancak, nereye gideceğinizden eminseniz ve ona göre hareket ediyorsanız daha rahat bir sınav dönemi geçirebilirsiniz.

2) Plan ve Program Yaparak Hareket Edin

Sınav stresini azaltmak için bir gün içerisinde ne yapacağınızı iyi bilmenizde fayda var. Çünkü, zamanın boşa geçmediğini hissetmek veya zamanı dolu dolu yaşadığını düşünmek stresi azaltmak için etkilidir. Bu yüzden çalışma ve eğlence saatlerini belirleyip sınava hazırlanmalısınız.

Çalışma programını hazırlarken eksikliklerinizin üzerine gitmenizi tavsiye ederim. Bildiğiniz konuları tekrar etmeniz sadece vakit kaybı olacaktır. Eksiklikleriniz tamamlandıkça moralinizin artacağına şahit olacaksınız.

3) Sağlığınıza ve Beslenmenize Dikkat edin

Sınav stresini yenmek istiyorsanız ruhsal ve fiziksel olarak iyi durumda olmanız gerekir. İyi bir ruh hali için de sağlı yaşam şarttır. İleriye dönük hedeflerinizde sağlığınızın bir engel olduğunu düşünmek sizi ciddi manada strese sokacaktır. Bunu yenmek çok basit.

 • Fastfoodtan uzak durun,
 • Spor yapın,
 • Erken yatın ve erken kalkın,
 • Programınız çerçevesinde uyku düzeni yapın,

4) Sosyal Destekler İle Etkileşim Halinde Olun

Strese ne iyi gelir? Sorusunun cevabı çoğu kez çevremizde yatar aslında. Çünkü, en sevdiklerimiz bizim stresle başa çıkmamızı sağlayan en büyük ilaçlardır. Burada sosyal destekten kastım; arkadaşlar, aile, öğretmenler vb.

Kendinizi nerede iyi hissediyorsanız boş vakitlerinizde orada olmalısınız. Boş vakitleri sosyal çevrenizle verimli bir şekilde geçirirseniz strese etkisini göreceksiniz.

5) Olumlu Düşünün Ve Meditasyon Yapın

Bilimsel olarak olumlu düşünmenin sağlık ve stres üzerindeki güzel etkisi kanıtlandı. Olumlu düşüncelerle hareket ederseniz ve karamsarlığa kapanmazsanız bunalıma girme riskiniz daha düşüktür. Buna ek olarak yoga gibi meditasyonlar da işinizi kolaylaştıracaktır.

6) Derslerinize Çalışın Ve Elinizden Geleni Yapın

Sınav stresini yenmek için yapmanız en önemli şeylerden birisi de ders çalışmak. Dersine çalışmayan bir birey, karamsardır. Karamsarlık da insanı depresyona ve strese kadar götürür. Bu yüzden içinizin de rahat olması için derslerinizi günü gününe çalışmanız gerekir.

Sınav Stresi Hakkında Ailelere Öneriler

Yukarıda verilen stresle başa çıkma yolları bireysel anlamda işe yarayacaktır. Ailenin de kilit noktasını belirtmemiz de fayda var. Peki, sınav stresinden kurtulmak için ailelere düşen görevler nelerdir?

 • Kıyaslama yapmayın,
 • Sınavın bir son olmadığını sık sık belirtin,
 • Değer verdiğinizi hissettirin,
 • Negatif düşüncelerden kurtulun,
 • Çözüm odaklı adımlar atın,
 • Bir arkadaş gibi dertleşin,
 • Çocuğunuzun eksikliklerini tespit etmeye çalışın,
 • Rehber öğretmene doğru bilgiler verin.