Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Ders Çalışma Yöntemi

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Ders Çalışma Yöntemi

Pomodoro, F.Crillo tarafından bulunan 25 dakikalık çalışmanın yanında 5 dakikalık moladan oluşan bir çalışma biçimidir. Pomodoro tekniği, uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılan ve verimi yüksek bir ders çalışma yöntemidir.

Toplamda 30 dakikalık bir çalışma bir pomodoroya eşittir. Bu tekniğin en güzel ve özel yanı, gün içerisinde mola vererek sizi 8’e kadar bir çalışma temposunu verebilecek olmasıdır. Konsantre olmanızı, konuları parçalara ayırmanızı, daha düzenli ve yüksek motive olmanızı sağlayan bu teknik, size planlı çalışmanın farklı bir yönünü sunuyor. Bu pomodoro nedir ? Dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi birlikte pomodoroyu daha ayrıntılı incelemeye ne dersiniz?

Pomodoro Tekniği İle Ders Çalışma

Aslında çalışma düzeni çok basit fakat uygulaması kişiden kişiye göre çeşitli zorluklara sahip. Özellikle gün içerisinde telefondan, bilgisayardan, sosyal medyadan ya da dışarıdaki uyarıcılardan uzaklaşmakta zorluk yaşıyorsanız öncelikle bazı alışkanlıkları değiştirmek zorundasınız haberiniz olsun!

Toplam 30 dakikadan oluşan bir pomodoronun molalarında dahi telefon, televizyon… Vb. Teknolojik araçlardan uzak durmalısınız. Bildirimleri kapatmalı, gerekirse telefonu uçak moduna almalısınız ki verimli bir çalışma gerçekleşsin. Gün içerisinde yapılacak 6-12 pomodoro arasında çalışma herhangi bir konu öğrenmeniz açısından size büyük verim sağlayacaktır. Peki, pomodoro tekniğinin kuralları neler?

  1. E-mail, Whatsapp, Instagram ile bağlantıları koparıyoruz. Hatta telefonumuzu sessize alıp uzakta bir yerde bırakıyoruz.
  2. Çalışma yapacağımız konuyu bir gün önceden belirleyip o konu üzerine yoğunlaşıyoruz.
  3. En önemli işlerimize öncelik veriyoruz ki kolayları son bırakarak enerjimizi verimli kullanmayı öğreniyoruz.
  4. Molalar çok önemli. Molada kesinlikle farklı ve bizi mutlu eden şeyler düşünmeliyiz.
  5. Veee… Gün bittiğinde kendimizi küçük de olsa ödüllendirebiliriz. Tabii pomodoroları tamamlamışsak.
Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Ders Çalışma Yöntemi

Pomodoro Tekniği’nin Faydasını Görür Müyüm?

Verimli bir ders çalışma fırsatı sağlayan pomodoro tekniğinin faydalı olmamasını beklemek çok büyük olumsuzluk olurdu. Gerçekten hakkıyla yaptığınız zaman hayatınızda nasıl büyük değişimler meydana geliyor siz de çok şaşıracaksınız. Peki, pomodoro verimli mi?

Pomoro periyotlarına ve kurallara uyun. 25 dakika çalışın ve 5 dakika ara verin her iki saat dolduğunda 15 dakika ara verebilirsiniz bu arada bunu da unutmayın. Ayrıca sakın dışarıda ki hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Kronometrenizi kullanın ve plana sadık kalın.

Kendinizi Daha Az Yorgun Hissedeceksiniz

Pomodoro tekniği ile birlikte daha az yorulacaksınız. Sebebi ise mola sürelerinden kaynaklanıyor. Yaklaşık 8 saatlik bir çalışmanın sonunda kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Eğer, moda sürelerini yapınıza göre ayarlarınız verimli ders çalışmak için büyük yol katedersiniz.

Plan Bozulursa Ne Yapmak Gerekir?

Pomodoro taktiği, yeni başlayan kişiler için zor olabilir. İlk etapta dikkatinizi dağıtarak plana uymayabilirsiniz. Ancak, bunun çözümü basittir. Bir sonraki çalışmanızda planınızı bozan etkeni devre dışı bırakarak daha verimli saatler yaşayabilirsiniz.

Pomodoro Zamanlayıcı Nedir?

Pomodoro yöntemi içerisinde ders çalışma süresi ve molalar ayarlanırken dakiklik çok önemlidir. Bu yüzden de genelde pomodoro zamanlayıcı siteleri tercih edilir. Ancak, bunu yapmak yerine telefonunuzdan alarm oluşturabilirsiniz veya kronometreden süre tutabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Değerlendirmesi

Pomodoro metodu, birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen ve verimli ders çalışma alanında kullanılan bir yöntemdir. Ancak, bazı kişiler tarafından aynı beğeniyi almayabiliyor.

Pomodoro işe yarıyor mu? Sorusunun cevabı için ilk olarak performans değerlendirmesi yapmanzı gerekir. 1 aylık gibi bir süreçte pomodoro ile ne kadar yol katettiğinizi analiz edebilirsiniz. Pomodorodan önceki halinizi ve sonraki halinizi analiz edip sonuca varabilirsiniz. Eğer, başarılı olmuşsa devam edebilirsiniz.