Öğrenme Biçiminiz Hangisi?

Öğrenme Biçiminiz Hangisi?

Kişilerin farklı öğrenme sistemleri olmaktadır. Bunlara hafıza sistemleri de denilebilir. Bu kapsamda bakıldığında birçok farklı araştırma yapılmış ve en son belirli kanılara varılmıştır. Görsel hafıza gibi sık duyduğunuz hafıza sistemi ya da işitsel hafıza gibi tüm hafızaları birlikte tanıyacak ve sizlerin öğrenme şeklinizi bulmanıza yardımcı olacağız. Şimdi öğrenme biçimlerini inceleyelim!

İşitsel Öğrenme

Duyduğunuz bir şeyi uzun süre unutmamanız sizlerde işitsel hafıza olduğunu gösteren bir belirti değildir. Bu psikolojik bir etkidir. Bu nedenle öğrenme odaklı bakıldığında yalnızca duyulan bir şeyi unutmuyorsunuz olarak bakmamalısınız. İşitsel öğrenme tanımında ise kullanılan kelimeler oldukça özenli seçilir ve detaylara büyük önem verilir. Kendi kendinize konuşma, konuşmayı sevme, okurken parmak ile takip etme gibi özellikler girmektedir.

Görsel Öğrenme

Görsel hafıza bir diğer adı ile resim hafızasıdır. Görülen herhangi bir obje ya da farklı bir etmenin asla unutulmamasıdır. Görsel öğrenme de kişi gördüğü bir şeyi hafızasında kodlar ve aynı görseli bir süre sonra sizlere çıkartır. Konuşurken görsel ağırlıklı kelimelerin seçilmesi bu öğrenme biçiminde oldukça dikkat çekicidir. Harita kullanımının iyi olması, çok not tutulması, renklere ve görsellere ilgi olması gibi özellikler yer almaktadır.

Dokunsal Öğrenme

İşitsel ve görsel hafıza gibi terimler oldukça sık duyulsa da dokunsal hafıza gibi bir öğrenme sistemi de bulunmaktadır. Temas halinde olunan herhangi bir ürün ya da obje ile hafıza yolu ile bağ kuran bu öğrenme biçimi, dokunulan nesneleri unutmamayı sağlar. Genel olarak inceleme yapısında olan bu kişiler, oldukça duygusal bir yapıya sahipken sürekli bir şeyleri anlamak için dokunma yolunu seçerler. Hızlı konuşma, el ve yüz mimiklerini sık kullanma gibi özellikler bu hafıza biçiminin içerisinde yer alır.

Kendi öğrenme biçiminizi bulmanızın ardından yapmanız gereken tek şey çalışma sisteminizi değiştirmek. İşitsel hafıza da kesinlikle ses olmayan bir çalışma ortamı bulmanız gerekmektedir. Kendi sesinizi duyduğunuz ya da video gibi desteklerle aldığınız eğitimlerden yararlanmalısınız. Görsel hafıza da ise düzenli bir çalışma ortamı yaratmaya dikkat gösterin. Göz zevkinizi etkileyecek herhangi bir ürünü çalışma ortamınızda bulundurmayın. Çalıştığınız notları görsel haline getirebilirsiniz. Dokunsal hafıza da ise sürekli olarak hareket etme isteğinizi ders çalışmaya dönüştürebilirsiniz. Yazılı konuları kendinizle konuşarak ya da belirli dersler için maket çalışması yaparak gelişim sağlayabilirsiniz.