Niche Site Nedir? Avantajları Nelerdir?

Niche Site Nedir? Avantajları Nelerdir?

Niche site diğer bir adı ile Niş site, belirli bir konu ve anahtar kelime üzerine kurulu olan spesifik yapıda web sitesidir. Niche siteler arasında rekabet düşüktür. Arama motorlarında az hacimli anahtar kelimeler ve konular tercih edilerek kurulduğu için kendi alanlarında kolayca üste çıkabilir. Niche site açmak için rekabeti bir konu ve anahtar kelime bulmanız yeterli.

Niche Sektör Nasıl Bulunur?

Niche site önerisi için ilk olarak anahtar kelime analizi yapmanız gerekir. İyi bir anahtar kelime analizi ile sektöründe az rekabeti olan ve iyi kazandıran bir site kurabilirsiniz. Anahtar kelime analizlerini yapabileceğiniz araçlar şunlar;

Niche kelime bulma işini tamamladıysanız sırada TBM oranı incelemesi var. Bu incelemeyi Google Adwords üzerinden yapacaksınız. Adwords, Google’ın reklam verenler sunduğu bir araçtır. Bu araçta anahtar kelimelerin maliyetleri yer alıyor. Kafanıza olan anahtar kelimeleri burada aratarak tahmini TBM’ı öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak Neil Patel’i de kullanabilirsiniz.

Adwords üzerinden hacim sorgulaması yaparken dikkat etmeniz gereken konular var. İlk olarak aklınızdaki bütün anahtar kelimeleri analiz paneline yazın. Daha sonra alt alta anahtar kelimeler, TBM’ler ve ortalama aranma hacimleri çıkacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey; rekabet bölümünde ‘’Düşük’’ ibaresini görmeniz. Çünkü, rekabeti yüksek bir kelimede niche site başarıya ulaşamaz.

Niche Site Nasıl Kurulur?

Niche site kurmak için analiz ağırlıklı olarak ilerlemeniz gerekecek. Bunun yanı sıra biraz teknik bilgi ile güzel bir niş site kurabilirsiniz. Dilerseniz, madde madde niş site nasıl kurulur? Sorusunun cevabını verelim;

  1. Anahtar kelime
  2. Hedef kitle
  3. Site dili
  4. Domain
  5. Hosting
  6. İçerik Üretimi
  7. Reklam

1) Anahtar Kelime Analizi

Niş site anahtar kelime analizini yukarıda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Anahtar kelime analizinde dikkat etmeniz gereken ana hususlar; rekabeti az ve TBM’si yüksek olması olacak.

2) Hedef Kitlenin Analiz Edilmesi

Niche site kelime analizi yaptıktan sonra yapmanız gereken şey o kelime ile paralel hedef kitlenizi araştırmak olacaktır. Hedef kitlenizin takip ettiğini web sitelerini takip etmek, sosyal medyada kitlenizi bulmak bu aşamada yapacağınız şeyler arasında yer alıyor. Bir hedef kitle belirlenmeden niche site işine girilmemelidir.

3) Sitenin Dili Ayarlanmalı

Türkiye’de Türkçe web siteleri düşük gelir sağlamaktadır. Ancak, yabancı dilde kurulan ve içerik hazırlanan siteler daha yüksek gelir sağlamaktadır. Ancak, şunu bilmelisiniz ki; yabancı dilde bir site kurmak biraz maliyetli olabilir ama kazancı da bir o kadar fazla olur.

4) Domain Seçimi Yapılmalı

Domaini bir marka olarak seçmeyecekseniz niş site için anahtar kelime geçen bir domain yeterli olacaktır. Örneğin, dekorasyon ile ilgili bir niche site kurma planınız varsa dekorasyoncu.com tarzında bir domain alabilirsiniz. Aranma açısından da size fayda sağlayacaktır.

5) İyi Bir Hosting Seçimi Yapılmalı

Sitenin sağlam bir alt yapıda olması için sağlam bir barındırıcıya ihtiyacı vardır. Hızlı ve güçlü bir hosting seçimi yaparak bu işi halledebilirsiniz.

6) Niche Site İçerik Üretimi

Niş siteye içerik üretirken olabildiğince spesifik olmak zorundasınız. Genel konulardan ziyade rekabetin düşük olduğu anahtar kelimeler ile içerikler hazırlamalısınız. Eğer, hizmet veren bir siteyseniz hizmetiniz paralelinde tanıtım yazıları yazmalısınız.

7) Reklam Yönetimi ve Sosyal Medya

Reklam yönetimi için fazla bütçeler ayırmanıza gerek yok. Adwords üzerinden anahtar kelimenize düşük bütçeli reklam verebilirsiniz. Ayrıca, oluşturmuş olduğunuz sosyal medya hesaplarından belirli lokasyonlara anahtar kelimeniz paralelinde reklamlar verip kitlenizi arttırabilirsiniz.

Niche/Niş Sitenin Avantajları Nelerdir?

Niche sitelerin rekabeti düşüktür ancak TBM oranları yüksektir. Tabi, TBM oranlarını seçmek yine sizlerin elinde. Genelde ekonomi, sağlık ve teknoloji alanında kurulan niş siteler, küçük bir kitleye hitap ettiği için belirli bir kitleden sürekli olarak trafik çeker. Sadece bir alana odaklanarak kazanç sağlamak mümkün hale gelir.