Matematik Düşmanınız Değil!

Matematik Düşmanınız Değil!

Eğitim alanlarında her zaman önem verilen dersler söz konusudur. Bu derslerden biri de matematiktir. Yıllardır süre gelen matematik zor algısı aslında oldukça yanlış ve kişilerin korktuğu bir durum haline getirilmiştir. Matematik doğru bir şekilde öğretildiği taktir de herhangi bir korkutuculuğu olmadığı gibi sayılarla oynayacak duruma gelebilirsiniz. Bu noktada ilginizin olması her zaman ilk önceliktir. Ancak ilginiz yoksa dahi matematik gibi korkutucu olarak tanımlanan bir dersi geçmeniz için yapmanız gereken yalnızca çalışma stillerini öğrenmektir. Matematik düşmanınız değil, yalnızca aşılması gereken bir engeldir.

Nasıl Çalışılmalı?

Matematik çalışmak için ilk önce bir temel oluşturmak gerekmektedir. Temel denildiğinde ilk akla gelen dört işlem olmamalıdır. Matematik uçsuz bucaksız bir evren olması nedeniyle ilk olarak matematiğin oluşum konularından başlamanız gerekir. Anlayarak gitmeni ve bir konu üzerinde birçok kaynağa danışmanız gerekebilir. Matematik düşmanınız değil derken sizlere büyük bir iş yükü binse de eğitiminiz her şeyden önce gelmelidir. Matematiği sevmenin ilk yollarından biri de araştırmak ve doğru taktiği bulduğunuzda en iyisini yapmaktır.

Matematik eğitimlerinde kendi çalışma tarzınızı bulmanız önemlidir. Bu çalışma tarzı yalnızca matematik için değil diğer dersler için de geçerli olacaktır. Bu noktada biraz deneme yanılma yolu ile ilerlemeniz gerekebilir. Ders çalışma taktikleri ile doğru verimi alabilir ve geçemediğiniz her dersi kolayca geçebilirsiniz.

Ders Çalışma Taktikleri

Kişi ders çalışma konusundan önce kendini iyi bir şekilde tanıyor olmalı. Görsel hafızaya sahip olan bir birey gördüğü bir şeyi hızlıca hatırlayacaktır. İşitsel hafızaya sahip kişiler ise dinlemeyi ve konuşarak bir şeyleri anlayabilmektedir. Bu noktada uygulayabileceğiniz birkaç taktik bulunmaktadır. İlk olarak kesinlikle derslerin iyi bir şekilde dinlenmesi gerekmektedir. Ardından otomatik olarak not almak yerine kendi notlarınızı açıklayıcı bir şekilde yazmanız sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda tekrar yapmanız konuyu unutmadan üzerinden geçmeniz sizlere kolaylık sağladığı gibi unutmanıza da engel olacaktır. Bol bol temelden zora doğru sorular çözerek de konuyu pekiştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki her dersi başarmak zorunda değilsiniz. İlginiz olmayabilir bu tamamen sizlerin kişisel ilgi alanlarınızla alakalıdır.