Korona Virüsü ve Mevsim Değişikliği

Korona virüsü ve Mevsim Değişikliği

Dünyada ve ülkemizde etkisini göstermekte olan salgın Covid 19 ya da diğer bir adıyla Korona virüs hala etkisini göstermektedir. Bu hastalıktan korunmak için pek çok tedbir uygulanmakta ve küresel anlamda önlemler alınmaktadır. Hayat şartlarını büyük ölçüde etkileyen bu salgın hastalığın henüz kesinleşmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle uzmanların önerdikleri korunma yöntemleri eksiksiz olarak dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır.

Korona virüsünün mevsim değişikliği ile ilişkisini araştıran uzmanlar, mevsim geçişinin virüsün etkisini azalttığı yönünde bir bulguya rastlamamıştır. Bunun yanında soğuk algınlığı veya mevsim değişikliği sonucu oluşan hastalıklarla korona virüsünü ayırt etmek önem taşımaktadır. Mevsim geçişleri kişilerin bünyesinin zayıfladığı ve hastlıklara en çok müsait oldukları dönemler olmaktadır. Bu nedenle bu geçiş sırasında her zamankinden daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir.

Korona Virüsü ve Mevsimsel Hastalıklar

Günümüzde her yaştan insan için tehlikeli olan Covid 19 salgını tüm dünyayı etkisi altına almaktadır. Bu virüsten korunmak için yeterli önlemlerin alınması gerekmektedir. Özellikle mevsim geçişi gibi kişilerin bağışıklığının zayıfladığı dönemlerde daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeterli bir şekilde beslenmek ve uyumak, hijyen kurallarına dikkat etmek hem Korona virüsü hem de diğer mevsimsel hastalıklardan korunmak için önemli olmaktadır.

Mevsim geçişleri sırasında soğuk algınlığı, alerjik nezle gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülür. Bu hastalıkları Covid 19 virüsünden ayırt edebilmek gerekmektedir. Korona virüsü salgınından korunmak için gereken önlemler alınmalı ve uzmanların görüşleri dikkate alınmalıdır. Mevsim geçişlerinde her zamankinden daha çok sağlığa dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bu dönemlerde bağışıklığın zayıflaması daha sık görülebilen bir durum olmaktadır.

Korona virüsü Diğer Rahatsızlıklardan Ayırt Etmek

Covid-19 salgın hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin büyük çoğunluğu soğuk algınlığı ve nezle belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle kişiler diğer mevsimsel rahatsızlıkları yaşadıklarında da Korona virüsü salgını yaşadıklarını düşünebilmektedir. Eğer salgın hastalığın belirtileri hissediliyorsa sosyal izolasyon önem taşımaktadır. Kişiler özellikle yüksek ateş ve kuru öksürükle birlikte boğaz ağrısı problemi yaşıyorlarsa kesinlikle hastaneye başvurmalıdır.

Korona virüsü rahatsızlığının belirtileri arasında en ayırt edici olanı yüksek ateş olmaktadır. Bu belirtinin yanında inatçı kuru öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, tat ve koku almada zayıflama gibi belirtiler de görülmektedir. Bazı kişiler bu belirtilerin tamamını güçlü bir şekilde hissederken bazı kişiler ise yalnızca ateş ve öksürük şikayetleri ile sağlık merkezlerine başvurabilmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilen etkileri olduğu için hafif belirtilerin bile dikkate alınması gerekmektedir.