Kendinizden Bir Parça Bulacağınız 7 Beyin Açan Kitap

Kendinizden Bir Parça Bulacağınız 7 Beyin Açan Kitap

Okumak insanoğluna bahşedilmiş en büyük lütuflardan biridir. Şu iki günlük fani dünyada en muazzam uğraşlar arasındadır okumak. Hele ki okurken yaşıyorsanız hikâyeyi, işte o zaman daha bir çekici gelir bu aktivite ve unutulmaz kılar eline aldığın kitabı. İnsan olarak eserlerde kendimizden ufacıkta olsa bir özellik görmek isteriz eserde ve böyle bir şeyle karşılaşınca da mutlu oluruz, bu senaryo bana bir yerden tanıdık geliyor diye geçiririz içimizden. Bence bu yazılı olmayan bir ihtiyaçtır her okuyucu için. Eğer kendi yansımamızı göremiyorsak bir karakterde ya da her karakterden kendimize biraz olsun yakınlık hissedemiyorsak “bu kitaplık ne denli başarılı oldu şimdi?” diye sorarız bitirene kadar. Şimdi sizde kendinizi farklı hikayelerde görmek istiyorsanız başlamanız gereken 10 kitap tam olarak karşınızda.

1. Robinson Crusoe / Daniel Defoe

“Adaya düştüğünüzü hayal edin, yanınıza alacağınız üç şey nedir?” diye sorulmuştur hepimize, peki yanınıza bir şey alamayacağınızı da düşünme vakti gelmedi mi sizce. Beklenmedik bir şekilde adaya düştünüz, ne yapardınız? İç dünyanızda bunun cevabını merak ediyorsanız, Daniel Defoe’nun yazmış olduğu Robinson Crusoe ile bir yolculuğa çıkmaya hazır olun derim. Kesinlikle kendisine güvenebilirsiniz. Roman başlarda çocuk kitabı gibi görülse de okudukça kitabın her kesime hitap ettiğini anlayacaksınız. Bahsi geçen eserdeki olay bir noktadan sonra sürükleyici olabilir fakat ben yazarın bize vermek istediği mesajları almanızı ve her bir cümleyi özenle incelemenizi tavsiye ederim çünkü o vakit anlayacaksınız neden Robinson’a güvenmeniz gerektiğini. Günümüz insanının aksine akılla hareket eden bir kahramanla karşılaşmak sizin için büyük bir lütuf olacaktır. Okumadan önce yazar hakkında ve eserin yazıldığı dönem hakkında ön bilgi edinmeniz kitabı unutulmaz kılacaktır.

2. İpeği İşleyen Kız / Kellie Estes

Belki de birçoğunuz yeni duyduğu bir eser İpeği İşleyen Kız. Kellie Estes tarafından yazılan eser insanlığımızı bir kez daha sorgulatan cinsten. Benim belki de okurken gözümden yaş akmasına sebep olan eserlerden biridir kendisi. Merhamet duygumuzun kabaracağı, eserden önemli fikirler edineceğimiz muhteşem bir kitap diyebilirim. Tarih boyunca görülen olaylar hala daha devam edecek mi acaba diye de sorgulamıyor değiliz tabi okurken. Çok fazla spoiler vermek istemem fakat ırkçılığın acımasızca gözler önüne serildiğine şahit olacaksınız.

3. İçimdeki Müzik / Sharon M. Draper

Yine konusuna kendinizi kaptıracağınız ve arada bir durup benliğinizi sorgulamak isteyeceğiniz bir kitap. Küçük Prens gibi İçimdeki Müzik kitabı da çocuk kitabı kategorisine girse de çoğu kişiye göre, işin özü öyle değil. Nasıl ki okumanın yaşı yoktur, kitabın türünün de yaşı olmaz diyerek elimize geçen her şeyi okuyup beyin süzgecinden geçirmeliyiz. Bu kitapta öyle yapıyoruz ve eserdeki olayı özümseyerek güzel bir sonuca varıyoruz. Bir ailenin psikolojisini, özellikle de ana kahramanın iç dünyasına şahitlik edeceğiniz sürükleyici bir eser. Okuduktan sonra kendinizle karakteri karşılaştırarak kitabı unutulmaz kılabilirsiniz. Kendimize sormamız gereken yani eserden çıkarmamız gereken en bariz sonuç şudur ki; kişinin fiziksel engeli mi yoksa zihinsel engeli mi onu yorandır?

4. Frankenstein / Mary Shelley

Her ne kadar korku romanı gibi görülse de aslında daha çok kişinin düşünmesini ve gelişimine katkı sağlayacak felsefik eserlerden biridir Mary Shelley’nin Frankenstein’i. Kitabın başlığı olan Frankenstein aslında bizim bildiğimiz yeşil bir canavar mı? Bahsi geçen yaratık kötü duygular mı besliyor? Akılda kalan soruların cevabını okurken net bir şekilde yüzümüze çarpıyor Mary Shelley. Okuduktan sonra John Locke’un Tabula Rasa teorisi yanıyor beyninizde ve genel geçer önyargılarınızdan biraz da olsa kurtuluyorsunuz. Bitirdiğinizde içinizde bir burukluk oluşuyorsa yazarın mesajını almışsınız demektir. Bu arada yazarın bu kitabı arkadaşları ve eşiyle girdiği bir iddia sonucunda tek bir gecede yazdığını öğrenince bu kitabı daha da eşsiz kılıyor.

5. Simyacı / Paulo Coelho

Popülerliği yüksek kitaplardan biridir Simyacı. Ünlü yazar Paulo Coelho yazdığı birçok kitapta cevabı zor bulunan sorularla insanı baş başa bırakır adeta. Yine bu eserinde de bir arayış içerisinde olan genç ile tanışıyoruz. Herkes gibi bir arayışta. Ne aradığını bile bilmeden bir arayış… Sonucundan ziyade sürecin ön planda olduğu muazzam bir eser denebilir, ki bu süreçte edindiğiniz fikirler sizi günlük yaşamda bir adım öne taşıyacaktır. Şimdi gidin ve nasıl bir arayışta olduğunuzu Simyacı ile keşfetmeye başlayın.

6. Beyaz Diş / Jack London

Küçük yaşlardan beri okumamız gerektiği söylenen klasiklerden biri de Beyaz Diş’ tir. Bir köpek düşünün ki insanlardan daha akıllı ve merhametli olsun. Okuduktan sonra Jack London’ un hayata ve insana dair görüşlerini canlı canlı gözlemleyip siz de kendi fikirlerinizi sorgulayacaksınız. Okurken türüne bakmaksızın kendinizi ana kahramanın yerine koyacak ve ne kadar benzediğinizi keşfetmiş olarak bir solukta bitireceksiniz kitabı. Hayvansever biri olarak ağzı var dili yok hayvanlara böylesine davranmak acımasızken bir de onların kendi aralarında olan iç çekişmeleri insana üzüntü veriyor tabi. İnsanlığımızı sorgulatacak nadide eserlerden biridir Beyaz Diş.

7. Kendine Ait Bir Oda

19. yüzyılın feminist yazarı, Shakespeare’in hayali kız kardeşi Virginia Woolf, geçmişten kendi dönemine kadar ve günümüzde hala daha devam eden cinsiyet eşitsizliğinden hayıflanarak gerçekleri gözler önüne sermekten geri durmuyor eserinde. Yazarın öz fikirleri eserinde anlaşılır bir dille ifade edilmiştir. Her kadının ve erkeğin okuması, ardından da bahsi geçen sorunları düşünmesi, sonucunda çözüm arayışına girmesi gereken bir kitaptır Kendine Ait Bir Oda. Kadının kendini aşması için yeterli midir peki tek bir oda?

Sonuç olarak kişinin kendini geliştirmesi için bunlar yalnızca birkaç eserdir. Şu da su götürmez bir gerçektir ki insan okumak istediği zaman eserin türünün bir önemi kalmıyor, her ne istersen onu okuyabilir ve iç hazzının doymasına izin verebilirsin. Dikkat çekmek istediğim husus şudur ki önerilen kitapların çoğu çocuk kategorisinde yer almaya mahkummuş gibi bize öyle diretilen eserlerdir, oysa ki bu eserler aslında biz büyüklerin okuması gereken kitaplardır. Kendimizi geliştirmek istiyorsak öncelikle çocuk yanımızı besleyip ardından fikirlerimizi doğru bir çizgide ilerletmeliyiz. Bunların dışında ayrıca okumak isterseniz aşağıda ki eserlere de göz atabilirsiniz:

 • Küçük Prens-Antoine de Saint-Exupery
 • İnsan Neyle Yaşar- Lev Nikolayeviç Tolstoy
 • Yaşlı Gemici- Samuel Taylor Coleridge
 • Satranç- Stefan Zweig
 • Dönüşüm- Franz Kafka
 • Uğultulu Tepeler- Emily Bronte
 • Büyük Umutlar- Charles Dickens
 • Karanlığın Yüreği- Joseph Conrad
 • Sineklerin Tanrısı- William Golding
 • Huckleberry Finn’in Maceraları- Mark Twain
 • Genç Werther’in Maceraları- Johanne Wolfgang von Goethe
 • Dorian Gray’in Portresi- Oscar Wilde
 • Mavi Çiçek- Penelope Fitzgerald
 • Beloved- Toni Morrison
 • Damızlık Kızın Öyküsü- Margaret Atwood
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu- Peyami Safa
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü- Victor Hugo
 • Açlık- Knut Hamsun
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar- J. D. Salinger
 • Uyanış- Kate Chopin
 • Otomatik Portakal- Anthony Burgess

Kendinize İyi Davranın,

LUNA KHAN