İnterneti Güvenli Hale Getirmek

İnterneti Güvenli Hale Getirmek

Sosyal medya günümüzün ilk önceliklerinden biri olarak herkesin hayatında yerini almıştır. Geçmişten günümüze kadar öyle bir değişim göstermiştir ki, günümüzde her olayın üzerinde tartışıldığı, zamanının en büyük devrimlerinden olan televizyonun unutulmasına kadar giden bir yol görülmektedir. İnternet dünyası tek bir sistemle gösterilemez. İçerisinde uçsuz bucaksız bir derya deniz yer almaktadır. Bu deniz içerisinde doğru bilgiyi almakta yanlış kullanmakta sizlerin elindedir. İnterneti güvenli hale getirmek çocuklar için bu noktada sizlerin ilk önceliği olmalıdır. Bireylerin bu noktada doğru karar vermesi önemlidir.

Çocuk Filtresi

Çocuklar belirli bir yaştan itibaren oldukça meraklı bir yapıya sahiptir. Sürekli öğrenmek isteyen beyin çevresindeki her şeyi algılamaya ve sorular sormaya devam etmektedir. Sosyal medya, teknoloji ve internet ile tanışan bir çocuk merakını zaman içerisinde bu alanlardan gidermeye çalışacaktır. İnterneti güvenli hale getirmek için çocuklara örnek olacak ve gelişimlerinde katkı sağlayacak izlemeler yapmalarını, kontrollü oyunlar oynanmasını sağlamanız gerekmektedir.

Çocuk filtresi, internet için önemli bir etmendir. Tamamen çocuklar için uygulanan bu filtre içerisinde kontrollü içerik sağlayan, yasaklı ya da çocuklara uygun olmayan sitelere izin vermeyen sistemler söz konusudur. Son dönemlerde oldukça farklı alanlara ilerleyen internet sektöründen çocuklarınızı korumak ve daha sağlıklı büyümesini sağlamak için çocuk filtresi kullanımı oldukça mantıklı bir işlemdir.

İnternetin Karanlık Yüzü

Bilgisayar ile birlikte tüm dünyaya tek bir tık ile erişim sağlamak artık mümkün. Bu kadar büyük bir sistem olsa da internet birçok karanlık unsur ile de doludur. Bu durumda interneti güvenli hale getirmek için özellikle kendiniz için güven ortamı oluşturmalısınız. Linç kültürü olarak bilinen yeni dönem zorbalık ile de daha karanlık bir hale bürünmüştür. Bu durumlarda insanlar sizlere istedikleri şeyleri söyleyebilir. Ancak sizlerin bu düşüncelerin hepsine kulak asmanız demek, yeni düzene alışmamış olmanız anlamına gelmektedir. Ancak alışmanız da gerekmez. Yeni düzen ve teknoloji sizlere birçok alternatif kullanım sağlasa da getirdiği olumsuzluklarla da yüzleşmeli ve doğru kullanımı bulmayı sağlamalısınız. İnternet uçsuz bucaksız bir bilgi yuvası olarak sizlere yepyeni bir alan sunmakla birlikte, karanlık bir alan da sunar.