İnovasyon Çeşitleri

İnovasyon Çeşitleri

Ürün İnovasyonu

İnovasyon yenilikçilik yenilik anlamlarına gelmektedir. Hem bir süreci yenilemeyi hem de bir sonucu yani yeniliği ifade eder. İnovasyon bir buluş değildir. Daha önceden var olan bir ürünü yahut hizmeti tekrar gözden geçirerek yeni özellikler ekleyerek insanların hizmetine sunmaktır. Bir işletme veya kuruluş tarafından satışa sunulan, insanların duyu organlarıyla inceleyebildiği, gözle görülen nesneler ürün olarak isimlendirilir. Bir kuruluşun yeni, farklı veya eski bir ürünü revize ederek yeniden pazara sunması ürün inovasyonu yapması demektir. Ürün inovasyonu kapsamında değerlendirilmesi için şirket veya kuruluşun illaki yeni bir ürün ortaya koyması şart değildir. Önceki ürünü daha kaliteli, daha farklı özelliklerle değiştirmesi de ürün inovasyonuna dâhil olmasını sağlamaktadır.

Hizmet İnovasyonu

Bir işletme veya kurum tarafından pazara koyulan, alacak kişilere sağlanan yararlar ve faydalar hizmet olarak isimlendirilir. İşletme ve şirketler alıcılara hem ürün hem de hizmet sağlayabilecekleri gibi sadece ürün veya sadece hizmet de sunma hakkına sahiptir. Örnek verecek olursak hastaneler ve oteller insanlara genellikle sadece hizmet sunmaktadır. Ancak kafeteryalar ve yemek yediğimiz yerler hem hizmet hem de kendi yaptıklarını bize ürün olarak sunarlar. Başka bir örnek verecek olursak x firması bir ürün üretiyorsa bu onu ürün inovasyonu içerisinde değerlendirmemizi sağlayacaktır. Ancak ürettiği ürünü evimize kadar getirip kurulumunu yapıyorsa hizmet sunmuş olacaktır.

Tıpkı ürün inovasyonunda olduğu gibi bir işletme veya kuruluşun yeni, farklı veya eski bir hizmeti geliştirip tekrar alıcılarına sunması da hizmet inovasyonudur.

Pazarlama inovasyonu

Hizmetler ve ürünler alıcısının beğenisine sunulmak üzerine geliştirilir ve üretilirler. Hizmet veya ürünlerin daha çok satılması ve rağbet görmesi için fazla sayıda müşteri çekebiliyor olması gerekmektedir. Az rağbet gören bir ürün veya hizmeti daha fazla müşteri çekebilmek sebebiyle değiştirmek, geliştirmek, ambalaj ve tasarımlarını değiştirmek pazarlama inovasyonu olarak isimlendirilir. Pazarlama inovasyonuna daha iyi anlaşılabilmesi için örnek vermek gerekirse; bir işletme internet üzerinden verilen siparişi müşterilere ulaştırıyor veya o şehirdeki diğer işletmelerden sipariş verilmesine olanak sağlayabiliyorsa bu hizmet inovasyonudur. Bu sayede İstanbul’da oturan bir kişi evine herhangi bir sipariş vereceği zaman bu işletmenin web sitesine girerek bunu yapabilmektedir. Yaşadığı şehirde bulunan ve bu işletmeye kayıt yaptırmış olan tüm işletmelerden istediği yemeği seçip evine kadar getirilmesini sağlayabilir. Bu şekilde yemeklerini satan işletmeler de pazarlama inovasyonu yapmış olurlar. Ayrıca internet üzerinden satış yapmayan diğer firmalara göre rekabet şansı kazanmış olurlar. Burada önemli olan husus daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir hizmeti sunmak (örneğin internetten sipariş vermek) oldukça büyük kar getirir ve işi büyütür.

Organizasyonel İnovasyon

Şirketler veya işletmeler sadece ürünlerini ve hizmetlerini değiştirip inovasyon yapmazlar. Bir kuruluşun rekabet şansını yakaladıktan sonra bunu koruyabilmesi oldukça önemlidir. Bunun için de çalışma prensiplerini gözden geçirmesi, iş yapış yöntemlerini revize etmesi, farklılaştırması gerekmektedir. Bu geliştirme değiştirme ve farklılaştırma işlemine ise organizasyonel inovasyon ismi verilir. Buna örnek olarak 1980’li yılların sonunda Japonlar tarafından ortaya atılan sürekli iyileştirme yöntemini verebiliriz. Bu yöntemde işçiler de dâhil firmadaki tüm çalışanların işin iyileştirmesi konusunda söz hakkı bulunmaktadır. İşçiler tarafından iyileştiren fikirler yönetim kadrosu tarafından değerlendirilir ve uygun olan fikirler hayata geçmeye başlar. Bu uygulanan yöntem sayesinde dünya genelinde oldukça fazla sayıda şirket daha az maliyet ve daha yüksek kalite ile üretim yapıp rakiplerini geçmeyi başarmıştır. Ayrıca şirketler sürekli geliştiği için istihdam yaratmakta ve ülkenin ekonomisine de katkılar sağlamaktadır.