Hafıza Güçlendirecek 7 Öneri

Hafıza Güçlendirecek 7 Öneri

Hafıza güçlendirici teknikler, besinler ve takviyeler eskiden yaşlılar tarafından sıkça kullanılırdı. Ancak, 21.yüzyılda gençler tarafından da sıkça kullanılmaya başlandı. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de sınavlar ve bu sınavlara bağlı olarak şiddetlenen stres görülüyor. Bu yayında sizlere aktaracağımız 7’den 70’e hitap eden hafıza güçlendirici önerileri, dikkate aldığınızda hafızanızın daha güçlü olacağına eminiz. Hafıza güçlendiren öneriler şunlar;

 1. Kitap okuyup, bulmaca çözmek
 2. Stresten uzak durmak
 3. Not almak
 4. Günlük program tutmak
 5. Sigara içmemek
 6. Uyku düzenine dikkat etmek
 7. Akdeniz diyeti yapmak

Hafıza Güçlendirici Besinler İle Takviye

Hafıza güçlendirmek için önerilere geçmeden önce hafıza güçlendirici besinlere değinmekte fayda var. Çünkü, beslenme de bu konuda çok etkili bir husus. Aşağıda listelenen besinler ve bitkiler hafızaya iyi gelen şeylerdir. Mutlaka takviye olarak alınmalıdır.

 • Fesleğen
 • Yumurta sarısı
 • Hindistan cevizi Yağı
 • Yeşil çay
 • Nane
 • Keten tohumu
 • Yaban mersini
 • Kuruyemiş
 • Kahve
 • Brokoli
 • Omega 3 yağ asidi
 • B6 ve B12 vitamini
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Et ve et suyu
 • Balık

Hafıza güçlendirici takviyelerle öğünlerinizi yedikten sonra rutin hayatınızda aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz. Önerilerimiz şu şekilde;

1) Bol Bol Kitap Okuyup Bulmaca Çözün

Kitap okumak hem genel kültür alanında hem de hafıza alanında size büyük fayda sağlar. Yaptığınız okumalar esnasında zihin aktivitesi yapmış olursunuz. Buna bağlı olarak da beyin de gelişmeler yaşanır. Okuduğunuz bir cümle ile başka bir cümleyi bağdaştırabilir, geçmişe dönük bilgilerinizi hatırlayabilirsiniz.

Bulmaca çözmek veya yapboz yapmak, hafıza güçlendirici oyunlar arasında yer alır. Kare bulmaca çözen bir birey, geçmişteki bilgilerini hatırlar ve bilgileri yeniden kullanılır. Sudoku çözen bir birey, dikkatini ve konsantrasyonunu arttırır. Yapboz ile uğraşan bir birey, renkler ile hafıza arasında bağ kurarak hafızayı güçlendirir.

2) Stresten Olabildiğince Uzak durun

Unutkanlığın sebepleri arasında ‘’Stres’’ yer almaktadır. Aşırı stres konsantrasyon bozukluğuna sebep olur. Konsantrasyon bozukluğu da hafıza da zayıflığa yol açar. Peki, stresli durumlarda neler yapılmalıdır?

Stresli olduğunuzda müzik eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz, egzersiz yapabilirsiniz, bahçe işleri ile uğraşabilirsiniz, nefes egzersizleri ile rahatlayabilirsiniz, sakinleşmek için uzun süre duşta kalabilirsiniz.

3) Sık Sık Unuttuğunuz Şeyleri Not Alın

Hafıza güçlendirme uygulamalarından en sık tercih edileni ‘’Not tutmak’’tır. Günlük hayatta sık sık unuttuğunuz ne varsa bir kağıda yazın. Unuttuğunuz esnada kağıdı çıkartın ve neyi unuttuğunuza bakın. Bunu uzun periyotlarla tekrarlayın. Bir zaman sonra unuttuğunuz şeyleri artık unutmadığınızı göreceksiniz.

4) Günlük Program Yapın Ve Planlı Hareket Edin

Ben bugün ne yapacaktım ya? Sorusunu sormak yerine programınıza bakmaya ne dersiniz? Programa baktığınızda bir gününüzü rutin haline getirirsiniz. Böylelikle ezberleme yolu ile unutkanlığı yenip hafızayı güçlendirebilirsiniz. Buna ek olarak eğer farklı bir şeyler yapacaksanız onu da bir gün öncesinden programınıza ekleyin.

5) Sigaradan Uzak Durun

Sigara kullanımı sırasında beyine yeterli miktarda oksijen gitmez. Bu durum beyin için tehlikelidir. Buna ek olarak beyin-damar hastalıkları açısından da ekstra risk oluşturur. Sağlıklı bir hafıza için sigarayı bırakın.

6) Uyku Düzenine Dikkat Edin

Düzenli uyku, öğrenmeyi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra hafıza güçlendirici etkisi de vardır. Geceleri düzenli uyumak, yorgunluğu azaltır ve günün erken saatlerinde aktivite yapmaya teşvik eder. Gün içerisinde yaşanan yorgunluk hissi de unutkanlık yapabilir. Bu nedenle de erken uyuyup erken kalkmakta fayda var.

7) Akdeniz Diyeti De İşe Yarayabilir

Hafıza güçlendirici besinler, bu diyetin içerisinde yer alıyor. Bu diyette balık ve deniz ürünleri, sebze, meyve, ceviz gibi ürünler var. Bu ürünler de hafızayı güçlendirebilir.