Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Göz altı morlukları, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Beslenme alışkanlıkları, yaşama şekilleri, uyku düzeni ve yaşlanma süreci göz altı morlukları neden oluşur? Sorusunun genel cevaplarıdır. Ancak, bilinmeyen sebeplerden de ortaya çıkabilir. Bu yayında göz altı morlukları için önerileri sizlere sunacağız.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morlukları için bitkisel çözümler etkilidir. Ancak, uzun vadeli bir çözüm istiyorsanız yaşama biçiminize de dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, düzenli bir uyku ve beslenme düzeni, bol sıvı tüketmek, güneşte fazla kalmamak gibi konularda dikkat ettiğiniz taktirde uzun vade de çözüm elde edebilirsiniz. Çözümler şu şekilde;

1) Hindistan Cevizi Yağı

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Göz altı morlukları için her gece Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Peki, nasıl kullanılır? Yatmadan önce göz altı morluklarınıza bu yağ ile masaj yapın ve yağı yedirin. Sabah kalktığınızda göz altı morluklarınız azabilir. Hindistan cevizi yağı içerisinde cilt hücrelerini iyileştirebilen E vitamini vardır.

2) Çay Poşeti

Göz altı morluklarına bitkisel çözüm olarak içerisinde çay bulunan çay poşetlerinden faydalanabilirsiniz. Göz altı morlukları çay ile azalabilir. Bunun için şu adımları uygulayın;

  • Yeşil ya da siyah çayı poşetini buz dolabında soğutun.
  • Daha sonra gözlerinizi kapatın ve çay poşetlerini gözünüzün üzerine bırakın.
  • 10 veya 20 dk süreyle bu işlemleri uygulayın.
  • Daha sonra soğuk su ile yıkayın.

3) Salatalık Dilimleri

Göz altı morluğuna iyi gelen şeyler arasında salatalık da yer alıyor. İki dilim salatalığı alın ve 5 dakika boyunca limon suyuna derinlemesine bastırın. Daha sonra gözlerinize yerleştirin ve bir süre bekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken şey; gözünüzü açmamanız ve salatalık içerisindeki limonun gözünüze temas etmemesidir.

4) Gül Suyu

Göz altı morlukları bitkisel yöntemlerle çözülebilen bir problemdir. Bu problemi çözen bir başka bitki ise güldür. Bir pamuğu gül suyuna batırın. Daha sonra bu pamuğu gözleriniz kapalı bir şekilde gözlerinize yerleştirin.

5) Süt Çözümü

İki adet pamuğu alın ve sütün içerisine batırın. Daha sonra bu pamukları gözleriniz kapalı bir şekilde gözlerinize yerleştirin.

Ek Öneri: Su ile göz çevresine soğuk su ile kompres yapmak da morlukları azaltacaktır. Bunun yanı sıra gözleriniz de dinlenecektir. Üstte yer alan malzemeler olmadığında bu taktiği yapabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz altı morlukları tedavisi, modern tıp ile birlikte basit hale geldi. Gözlerin görünümünü daha da iyileştirmek için yapılan bu tedavide göz altı morluklarını kalıcı olarak azaltmak için adımlar izlenir. Başarılı bir tedavi sürecinden sonra kalıcı bir güzelliğe kavuşabilirsiniz. Uygulanabilen tedaviler şu şekilde;

  • Cerrahi yöntemlerle göz altı bölgesine sentetik implant veya yağ yerleştirilmesi
  • Göz altı morluklarına neden olan fazla yağın bölgeden alınması ve göz kapağına estetik uygulamalar yapılması
  • Genelde cildi yenilemek için uygulanan lazer tedavisi. Aynı zamanda cildi sıkılaştırmak için de kullanılır.
  • Pigmentasyonu azaltıcı etkisi olan kimyasal peeling
  • Göz altı morluklarına çözüm niteliğinde bir tedavi olan; melanini ve göz altı morluklarını gizlemek için kullanılan enjeksiyon ile kalıcı çözüme ulaşabilirsiniz.
Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altı morlukları, alt göz kapaklarının altında oluşan ve koyu halkalar biçiminde görülen bir durumdur. Estetik açıdan olumsuz bir izlenim yaratan ve bireyin daha yaşlı görünmesini sağlayan bu morluklar, ten renginden daha koyu bir yapıda ortaya çıkar.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları nedeni; stres, yorgunluk, uykusuzluk, fazla tuz tüketimi olabilir. Bu nedenler, dünya üzerinde en fazla görülen nedenlerdir. Bunlara ek olarak sinüzit, alerji ve hiperpigmentasyon gibi nedenler de vardır.