Geleceği Görmek Nedir?

Geleceği Görmek Nedir?

Geleceği tahmin etme, gelecekte var olma hevesi birçok insanda vardır. Geleceği tahmin eden Baba Venga, Simpsons gibi birçok değişik işler de mevcuttur. Hem edebiyat hem de televizyon dünyasında geleceği görmek ciddi bir başarıdır. Bazı filmler vardır ki döneminde yüzyıl sonrasını hayatta düşünemeyeceğiniz şeyleri ortaya koymuştur. Geleceği görmek futurizmdir. Türkiye’de çeşitli örnekler vardır ama Türkiye’deki futuristler dünya çapında yeterli seviyelerde maalesef değillerdir. Kısa ve orta vadeli gelecekte neyin ne zamanda çıkması gerektiğini, hangi teknoloji ne zaman demode olacağını belirleyen çok büyük isimler vardır Dünya’da. 2019 Çin’li bilim adamları bir parçacığı uzun mesafeli ışınladıktan birkaç ay sonra ortaya yeni bir şey attılar. Belli bölgedeki fotonların 1 milisaniye sonra ne pozisyonda olabileceğini hesaplayan bir kuantum süperpozisyon sistemi ürettiler. Basitçe anlatacak olursak ışığı taşıyan parçacıklardan birisi diyelim ki elma olsun. Bu elma sağa, sola, ileriye, geriye gidebilir. Lakin davranışlarına bakarak elmanın örneğin sağa gidebileceğini hesaplıyabiliyor. Ve projeyi yapanlar diyorlarki, aslında yarım saatte az bir süre içerisinde olabilecek pozisyonların ihtimallerinin sayısı 14 milyonun üzerindedir.

Geleceği Görmek Gündelik Hayatımızda Nasıl Karşımıza Çıkar?

Mantık olarak satranç oynadığınız zaman karşı taraftaki rakibiniz de satrancı bilen bir kişi ise siz 1-2 hamle sonrasında onu ne hamle yapacağını tahmin edebilirsiniz. Çok fazla iyi oynuyorsanız 10-20 hamle sonrasını dahi görebilirsiniz. Eğer karşınızdaki insansa sıkıntı yoktur. Çünkü karşınızdakinin oyun tarzını çözebilirsiniz. Karşınızdaki bir bilgisayar ise işte o zaman yenmeniz zorlaşır. Çünkü karşınızdaki rakibin duyguları yoktur ve hesaplayabileceği pozisyon hafızası süper gelişmiş olduğu için onun ne hamle yapabileceğini tahmin etmek oldukça zordur. Tüm bunlar süper bilgisayarlarla birlikte olayları tahmin edebilme, geleceği görebilme için kullanılacaktır. Dolayısıyla siz olayları oluşundan ve oluş şeklinden nasıl olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Geleceği görmek için bir bilim geliştiriliyor. Sizce icat edilebilecek ne kaldı? Geleceği görebileceksek, değişebilir insanlar mı en büyük icat olacaktır? Şimdi sizlere geleceği görebilmek adına geçmişte yapılan bir olayı anlatalım.

1940 Zaman Kapsülü Olayı

Yıl 1940. Gürcistan’daki Oglethorpe Üniversitesinde bir zaman kapsülü odası inşa edildi. Tarihte birçok örneği bulunan zaman kapsülü odasının tarihi 1700’lere kadar dayanıyor. Bunun bir benzerini PTT dahi bir zamanlar yapmıştır. 10 yıl sonraki kendine mektup yolla adlı bir kampanyası bulunan PTT ile bir adrese gelecek için mektup yolluyorsunuz.

Oglethorpe Üniversitesi’nde bulunan zaman kapsülü bir odadır. Odanın duvarları dışarıdan nem gelmemesi amacıyla seramikle kaplanmıştır. 8133 yılında açılacak olan bu zaman kapsülü odasını bir gün görebilir miyiz merak konusudur.

Bir araştırmacı doktor “6 bin yıl sonra bizim uygarlığımızdan geleceğe mesaj yollayalım ve o yıllarda bir baksınlar aceba Dünya’da hayat nasıldı?” diye düşünmüş. Odanın içerisine o günkü teknoloji ile üretilmiş olan, oyuncak bebek, teknolojik alet vb. bir sürü alet koymuş. Hatta odanın giriş kapısının önüne de bir tabela şeklinde not bırakmıştır. Notta içeriye girilmemesi gerektiği, odada mücevherat türevi nesneler olmadığı için gereksiz yere içeri girilmemesi yazılmıştır. Odanın içindeki tüm eşyaların 1940 yılına ait olduğu da nota eklenmiş. Kısacası kendine özgü bir zaman kapsülü oluşturmuştur.