Etkili Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Etkili Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı, doğru bir şekilde organize edildiği taktirde geleneksel medya reklamlarından daha iyi sonuçlar verir. Bunun için uzman bir reklam ekibi gerekir. Adwords ve diğer sosyal medya platformlarında bütçe yönetimini iyi yapan bir uzman tarafından yürütülen reklam kampanyası ile istediğiniz lokasyondaki istediğiniz özelliklerdeki insanlara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Yaptığınız bu hamlelerle hedef kitlenizi, potansiyel birer müşteriye dönüştürürsünüz. Bu yüzden sosyal medya reklamları satış hacminizi de ciddi oranda yükseltir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, dijital dünyada kendine yer edinen ve geleneksel reklamcılığın değerini azaltan bir reklam türüdür. Bu reklam türünde sosyal medya platformları kullanılmaktadır. Bu platformlar üzerinden analizler yapılarak belirli bir bütçe karşılığında reklamlar verilmektedir. Reklamlar anlık olarak takip edilebildiği için ani stratejik değişiklere uygundur.

Sosyal Medya Reklamlarının Önemi Nedir?

Sosyal medya reklamları, işletmenizin dijital dünyada var olmasını sağlar. Dijital dünyada var olan işletmenizin de marka bilinirliği ve satış hacmi gün geçtikçe artacaktır. Sosyal medya reklamcılığının önemi hakkında en çok bilinen şey buydu. Peki, detaylar nelerdir?

Sosyal Medya Reklamlarının Maliyeti Düşüktür

Geleneksel medyada reklam ücretleri çok yüksektir. Ücretlerin yüksek olacağı kesin başarı sağlayacağı anlamına gelmez. Ayrıca, sizlere anlık bütçe yönetimi şansı vermez. Ancak, sosyal medya reklamları yönetimi yaparken daha düşük reklam bütçesi ile daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları İle Anlık Veri Analizi Yapabilirsiniz

Sosyal medya reklamlarının belki de en güzel özelliği canlı veri analizidir. Reklamınızın gösterimini, tıklanmasını, ulaştığı lokasyonları vs. rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Eğer, reklamın başarısız organize edildiğini düşünüyorsanız çalışmaları durdurup yeni bir strateji oluşturabilirsiniz.

Diğer detaylar;

 • Kitlenin her mecrada olduğunu unutmayın. Sosyal medyada yapılan reklamlarla dijital ortamda da kitleniz artacaktır. Buna bağlı olarak mutlu müşteriler görebiliriz.
 • E-posta aboneleri ile etkili pazarlama yapabilirsiniz.
 • Sosyal medyadan yola çıkılan verilerle daha doğru reklam yatırımları yapılabilir. Reklamlar, hedef kitleye doğrudan ulaştırabilir.
 • Sosyal medyada kolay erişim özelliği vardır. Bu bağlamda da dünya üzerinde rahatlıkla platformlara giriş yapılabilir ve marka bilinirliği arttırılabilir.
 • İstediğiniz zaman istediğiniz yerde firmanızı tanıtabilirsiniz. Herhangi bir zaman sınırlandırması yoktur.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklam yönetimi için alanında uzman olan kişiler vardır. Ancak, çeşitli platformlarda kendi reklam yönetiminizi kendiniz yapabilirsiniz. Reklam yönetimi yapabilmeniz için ilk olarak hangi platformda reklamlar yayınlayabileceğinizi bilmeniz gerekir. Sosyal medyada reklam verilebilecek platformlar şunlar;

 • Google Adwords
 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Telegram
 • Skype
 • Whatsapp
 • Tiktok

İlk olarak şunu belirtelim; Tiktok, Telegram, Whatsapp ve Skype’da ortak gruplar kurarak reklamlar yayınlayabilirsiniz. Bu taktik çoğu küçük işletme için gereklidir ancak büyük işletmeler için yararlı olmayabilir.

Google Adwords Reklam Yönetimi

Google reklam yönetimi, bütçenin daha az gitmesi için büyük önem taşır. Bir reklam uzmanı 100 TL’ye size 200 tıklanma getirebilir. Kendiniz yönetirseniz aynı ücrete 50 tıklama kazanabilirsiniz. Adwords reklam yönetimi diğer platformlara göre çok daha zordur. Profesyonel değilseniz yapmanızı önermeyiz. Uzman kişilerden yardım almalısınız.

Sosyal Medya Platformlarına Verilen Reklam

Sosyal medya platformlarında reklam vermek için mantık hep aynı işler. Belirli bir ücret karşılığında size potansiyel insanlar gösterilir. Sizler de bu tahminler üzerine hedef kitlenize uygun ayarlamaları yaparak rahatlıkla reklam verebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarına reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; lokasyondur. Çünkü, hedef kitlenizin alakası olmayan lokasyonlarda reklamlar çıkabilir ve bu durumda sizi gereksiz masrafa sokabilir.

Dijital reklam alanında başarılı olmak istiyorsanız hedef kitlenizi iyi tanımalısınız ve ona göre analizler yaparak reklamlarınızı uygun lokasyonlara göstermelisiniz.