Doğrudan Satış Nedir? Bilinmesi Gereken 5 Detay

Doğrudan Satış Nedir? Bilinmesi Gereken 5 Detay

Doğrudan satış, hizmet ya da ürünün tüketiciye doğrudan sunulduğu bir pazarlama tekniğidir. Doğrudan satış, bir satıcının ürünü anlatması ya da göstererek ürünü tanıtması ile ürünün ya da hizmetin tüketiciye ulaştırılmasıdır. Tüketici, bu süreç içerisinde evinde, bir tanıdığının evinde, dükkanında ya da bildiği herhangi bir yerde olabilir. Burada amaç ürünü müşterinin ortamında müşteriye satmaktır.

Doğrudan Satış Avantajlı Mıdır?

Doğrudan satış sistem olarak girişimciler ve tüketiciler için birçok avantaja sahiptir. Girişimciler için bu satış modeliniele aldığımızda öncelikli olarak bir esnek çalışma modeli oluşturması büyük bir avantaj sağlar. Esnek çalışma saati, kalan zamanda sizin için yapılabilecek farklı iş modelleri ya da kendinize edinebileceğiniz yeni hobiler için olanak sağlayacaktır.

Bir diğer ve hatta belki en önemli avantaj ise, satış için bir sermaye gerektirmemesidir. Normal bir şekilde iş kurmak istediğinizde sermaye sıkıntısı yaşamanız çok doğaldır. Bir sürü prosedür ve evrak işi gerektirir. Mekan kiralama ve faturaları yetiştirme de cabası. Doğrudan satış için bu durum geçerli değildir. Tek yapmanız gereken doğru yerde, doğru ürünü müşteriye ulaştırmaktır.

Doğrudan Satış Nedir? Bilinmesi Gereken 5 Detay

Ek gelir yapmak ya da aile bütçesine katkı sağlamak adına da faydalı bir satış modelidir. Başlangıç olarak, satmak istediğiniz ürünü uygun fiyattan satıp sonradan gelirinizi arttırmanın farklı yollarını bulmanız için size katkı sağlar. Girişimciler için, diploma, askerlik, sermaye, okul gibi nesnel şeylerin sorun olmadı bu model, kişinin iletişim becerisi ve bilgisiyle ilgili bir durumdur. Çalışma ve çabalarınız sizin geleceğiniz olacaktır bundan emin olun.

Doğrudan Satışın Olmazsa Olmaz 5 Gerekli Detayı

Önce kendinize inanmanız gerekmekte. Doğrudan satış fikirleri çokça aklımıza gelse de satış yapabileceğimize inandığımız ürünü belirleyip sonra onu satabileceğimize inanıp en sonunda da çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bazı detaylar bu konuda size yardımcı olacaktır. Birlikte bu detayları incelemeye ne dersiniz?

Doğrudan Satış Nedir? Bilinmesi Gereken 5 Detay

1-Öğrenci Olmaya Hazır Olun!

Kendinize olan inancınızı geliştirmek için yapmanız gereken belirlediğiniz ürünlere ve iletişim becerilerinize yönelik çalışmalar yapmak ve sürekli öğrenme odaklı olmak. Başarılı bir satıcı hatta girişimci olmanın ilk prensibi budur: Öğrenmek! İşinize ve sektörünüze hakim olmalısınız. Başarılı doğrudan satış için ilk kural budur. Öncelikle,

  • Eğitimlerle alabileceğiniz her şeyi alıp, öğrenmeye bakın,
  • Ürünlere hakim olun her detayını bilin,
  • Kitap, video, podcast’leri takip edin,
  • Sektör ile ilgili web sitesi vb. yayınları takipte kalın.

Başarılı ve iletişim becerileri güçlü bir satıcı olmak için bu kurala uymanız çok önemli. Öğrenci olmayı sakın atlamayın, sıkı çalışın!

2- Başarılı İnsanlarla İlişkide Olun

Her sektörde uzman, başarılı, iletişim becerisi yüksek liderler vardır. Onları takip etmek, onların tavsiyelerine uymak sizin için olumlu sonuçlar getirecektir. Başarıya aç insanları yanınızda toplayın. Çalışmaktan ve yorulmaktan korkmayın. Olumsuz sonuçlara hazırlıklı olun. Kimse başarı merdivenlerini uçarak çıkmaz. Acılar bu işin fıtratında var unutmayın! Çevrenizde sizi destekleyen ve yaptıklarınıza önem veren insanları toplayın ki başarılı olmak için temeli sağlam atmış olun.

3- Doğrudan Satış Başarı Kriteri: Kişisel Gelişim Odaklı Çalışın

Doğrudan satış, sadece bir para kazanma sanatı değildir. Aynı zamanda insanlarla iletişime girme ve onlara istediğinizi satma sanatıdır. Halk diliyle çenenizin çok laf yapması gerekir. Hem de deplasmanda yani bilmediğiniz ve alışık olmadığınız o tüketicinin ortamında. Zihniniz ve vücudunuz her daim dinç olmalı ve her an gelişime açık olmalısınız.

4- Küçük Küçük Hareket Edin Fakat Büyük Düşünün

Bir işi öğrenmenin, yapabildiğini fark etmenin en kolay yolu o işe başlamaktır. Fakat işe başlarken sakın büyük adımlar atmaya çalışmayın. Birden atacağınız büyük adımlar, sonrasında doğrudan satış pazarında büyük yıkımlara sebep olabilir. Çevrenizden başlayın. Önce oturduğunuz mahalle, sonra ilçe en son il olarak devam edin. Belki de işlerinizi büyüttüğünüz zaman bir bakmışsınız tüm Türkiye’ye ürün pazarlıyorsunuz. Yazıldığı kadar kolay olmayan, yaptıkça zorlukları anlaşılan bu tavsiyeyi hayatınıza iyi konumlandırmalısınız. Büyük başarılar, küçük adımlarla başlar.