Doğal Antibiyotikler

Doğal Antibiyotikler

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalık baş göstermeye başlamıştır. Hastalıklara çözümü her zaman içerinde kimyasal da barındıran ilaçları kullanmakta aramamalıyız. Kış aylarında özellikle hastalıklar oldukça sık tekrar ediliyor her seferinde yararı kadar bize yan etkileri de dokunan ilaçları tercih etmemeliyiz kendimize hastalıklardan korunmanın doğal yollarını aramalıyız. Bağışıklık sitemimize özellikle kış mevsimi yaklaşırken oldukça dikkat etmeliyiz.

Doğal yöntemleri kış mevsimine girerken araştırıyoruz. Çaylar, bitkisel kürler, vitamin depolarının tarifleri havada uçuşuyor. Bu ürünlere tonlarca para harcamanıza gerek yoktur. Aslında doğal antibiyotikleri hepimiz evlerimizde bulunduruyoruz. Bağışıklık sistemimizin en iyi savaşçıları doğal antibiyotiklerdir. Normal antibiyotiklere göre daha fazla faydaları vardır ve bizler için hiçbir yan etki barındırmazlar. Siz de doğal antibiyotiklerin mucizevi etkisinden mutlaka faydalanın. Bu doğal antibiyotiklerin neler olduğunu merak ediyorsanız sizler için bunlardan bahsetmek isteriz.

Zencefil Mucizesi!

Zencefil en eski zamanlardan beri barındırdığı antiseptik özelliği ile birçok hastalıkta tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Virüs, mikrop, bakteri gibi hastalık üreten organizmaların en yaygın ve en etkili tedavi yöntemi olarak zencefil kullanılır. Günümüzde de hala çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Doğal antibiyotik olan zencefilin gaz söktürücü özelliği vardır. Sindirim sistemini düzenler solunum yollarını açar. Aynı zamanda zencefili toksinlerden arınmak için de kullananlar vardır. Zencefilin toksinleri atma özelliği de vardır.

Bunlara ek olarak zencefilin tümör gelişimini engelleyici özelliğinin bulunduğu da araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu konu ile ilgili araştırmalar hala sürmektedir. Zencefilin en yaygın kullanım şekli ezilerek çayının yapılmasıdır. Özellikle kış aylarının yaklaşmasıyla bitki çaylarına olan ilginin atmasıyla en çok çay olarak kullanılır bunun yanında zencefili rendeleyerek yemeklerinde kullananlarda vardır. Kış ayları yaklaşırken özellikle soğuk algınlığının getirdiği öksürükle baş etmek için zencefili bal ile de karıştırıp yiyebilirsiniz. Zencefil bal ile karıştırılıp yendiği zaman öksürüğünüzün kısa bir süre içerisinde hafiflemesini sağlayacaktır. Doğal antibiyotiklerin gücünü keşfetmek size kolay ve etkili çözümler bulduracaktır.

Zerdeçal Mucizesi!

Zerdeçal mucizevi etkileri bulunan doğal bir antibiyotiktir. Yine zerdeçal da yine en eski zamanlardan beri kullanılan kolay ve yaygın bir yöntemdir. Zerdeçal etkili bir yöntemdir ve kolay ulaşılabilir bir bitkidir. Bitkisel yöntemlerin hastalıklar üzerinde etkisi her zaman büyüktür. Zerdeçala lokman hekimlerden ya da market reyonlarından kolayca ulaşabiliriz. Çok cüzi bir miktarda para ödenerek alınabilir. Zerdeçal genelde toz halinde blunur. Bunun yanında tablet şeklinde olanları da vardır. Zerdeçalda da bulunan antiseptik özellik sayesinde doğal antibiyotik olarak anılır. Zerdeçal iltihap, aknelerin tedavisinde kullanılır. Bunun yanında mesane enfeksiyonutedavisinde de kullanılır. Bunlara ek olarak cilt ülserinin tedavisinde de kullanılır. Zerdeçal pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Yaklaşık bir çay kaşığı kadar alarak suya, süte ya da isteğe bağlı olarak yoğurda da karıştırılarak tüketilebilir. Bunun yanında toz halindeki zerdeçal baharat olarak yemeklerde de kullanılabilir. Eğer bu yöntemleri tercih etmiyorsanız herhangi bir eczaneden tablet olarak kullanmak için de zerdeçalı alabilirsiniz.

Sarımsak Mucizesi!

Sarımsak doğal antibiyotik dendiği zaman akla ilk gelen besindir. Sarımsak bitkisinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Mantılarımızın, yoğurtlu yemeklerimizin vazgeçilmezi olan sarımsağı tüketerek aslında farkında olmadan hem bağışıklık sistemimizi güçlendiriyoruz hem de hastalıklardan korunuyoruz. Sarımsağın çiğ hali ya da sarımsak yağı antibiyotik etkisi yaratmaktadır. Sarımsakta bulunan özellik sayesinde sarımsak pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Başta romatizma, bademcik, eklem romatizması enfeksiyonlarının tedavisi için etkili bir çözümdür. Bunların yanı sıra öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıklara da tedavisinde de kullanılır. Sarımsak hücreleri korur. Bağışıklık sitemini güçlendirmek için de sarımsak bire bir olan bir yöntemdir. Sarımsağın tam fayda sağlayabilmesi için genellikle pişirilmeden çiğ tüketilmesi önerilir. Özellikle sarımsağı yoğurtla karıştırıp yemelisiniz.

Soğan Mucizesi!

Soğan ve soğan suyu da içerisinde antiseptik bir özellik barındırır bunun için özellikle kış aylarında hastalıkların tedavisi için kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal antibiyotik olan soğanı tüketmek gerekir. Soğan ve soğan suyu bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tüketilmesi gereken şeylerin başında gelir. Soğan yemeniz hem sizi hastalıklara karşı korur hem de hastalandığınız zaman hastalıklarla mücadele etmemize yardımcı olur. Yine soğanın da tam faydasını görmek için pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ama yemeklerin içinde de faydası vardır. Bunun için yemeklerinizi mutlaka soğan kullanarak pişirin. Yemeklerinizin içinde soğan yiyemiyorsanız soğanı ikiye bölerek yemeklerin içine atın ve yemek piştikten sonra sağanı içinden alın. Soğan faydasını yemeğe bırakacaktır. Soğan sevmeyenlerin soğanın faydasından yararlanmak için kullandığı yöntemlerin başında bu yöntem gelir.

Kuşburnu Mucizesi!

C vitamini de özellikle kış ayları yaklaşırken sizler için doğal antibiyotiktir. Bu mevsimde zaten c vitamini barındıran her şey çok ilgi görür. Örneğin kuşburnu çayı çok fazla tüketilmektedir. Kuşburnu dünyanın c vitamini bakımından en zengin bitkisidir kış aylarında toz haline getirilerek çay şeklinde tüketilir. Kış aylarının yanında mevsim geçişleri sırasında da kuşburnu oldukça koruyucu bir etkiye sahiptir. Kuşburnu soğuk algınlığı ve solunum yolların enfeksiyonlarına karşı vücudun direncini arttırır.