Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

Yalan söylemek insan için bir ihtiyaçtır günlük hayatında. Günlük hayatında insan bulunduğu ortamda birisiyle sohbet ederken veya telefonda birisiyle konuşurken 10 cümlesinden 2 si doğrudur. Yalan söylemek insan beyninin sessizliğin oluşturduğu gergin atmosferden kurulmak için savunma mekanizmasıdır. Yalan söylenilmesinden hepimiz nefret ederiz ama lakin dostlarımıza ve sohbet ettiğimiz insanlara bizde birer olarak yalan söylüyoruz. Yalandan nefret etmemiz normaldir. Birisinin yalan söylediğini anlarsak ilk tercihimiz kolaya kaçarak affetmemek olur.

Eskilerimizden kalan çok güzel bir atasözü var.

Yalancın mumu yatsıya kadar yanar.

Atasözü

Yalan söylemek yerine insanların yüzüne gerçeği söylemek daha iyidir. Bu toplumda içinde her bir bireyin sorumluluğu olması gerekmektedir. İnsan yalanlarla yaşamamalı. Hayat zaten kısa.

Birisinin yalanını nasıl yakalarsınız? Birinin yalanını ortaya çıkarmak için yöntemler:

Sorular Sorun

Karşınızdaki insanın yalan söylediğini anlamak istiyorsanız konuştuğu konunun üzerine sorular sorun. Önemli bir hatırlatma olarak sorduğunuz soruyu sakin bir sesle sorun. Sorunuzu sorduktan sonra sessiz kalın ve göz temasını kurmaya devam edin. Sessizlikten oluşan gergin atmosfer nedeniyle karşınızdaki kişi saldırganlaşmaya başlarsa bilin ki yalanı deşifre olmuştur.

Fazla Detaya Girerse

Konuşulan konu üzerine laf kalabalığı yaparak en ince detaylara kadar giriyorsa karşınızda bir yalancı var demektir. Yalancı insanlar boş yere konuşmayı sever.

Beden Hareketleri

Yalancı insanlar yalanları yakalandıkları zaman stres yapmaya başlar. Bunun sebebi vücudun adrenalin salgılamasıdır. Yalan söyleyen bu durumda ne yapacağını bilemez ve nedensiz yere sizden gözlerini kaçırıp başka nesnelerle ilgilenmeye başlayabilir üzerindeki gerginliği artmak için. Örneğin yakın bir arkadaşınızın yalanını yakaladınız ve arkadaşınız gerilmeye başladı. Arkadaşınız üzerindeki gerginliği artmak için sizle iletişim kurmak yerine çevresinde gördüğü ilk nesneyle kendini oyalamaya çalışacaktır.

Göz Teması

Yalan söyleyen insan yalanı deşifre olduğunda olduğunda baskı kurmak için gözlerini fal taşı gibi açarak ve vücut hareketlerinde saldırganlaşmaya başlarsa yalan söylüyor olabilir. Bunun nedeni yalan söyleyen kişinin vücudu fazla adrenalin salgılamasından dolayıdır.

İnsan olarak hem yalandan söylüyoruz hem de yalandan nefret ediyoruz. Dürüst davranmak tercihi gene bize kalıyor bireyler olarak. Modern dünyada dürüstlük değerli bir hazine haline geldi. Tanıştığımız her türlü insan yalan söylemeye müsait oldu en yakınlarımız bile.