Başarısız İnsanların Yaptığı 8 Yanlış

Başarısız İnsanların Yaptığı 8 Yanlış

Dünyanın en başarılı insanları kendisini sürekli geliştiren kişilerdir. Hayatını bir amaca adayarak günlük yaşamında bir düzen içerisinde yaşayan insanlar başarılı insanlardır. Uyku düzeni, kitap okuma, film izleme, sosyal çevre gibi bir çok faktörü geniş çaplı kontrol altında tutarak kendilerini geliştirmeyi iyi bilirler. Peki başarısız insanlar neden başarısızdır? Sizler için liste halinde başarısız insanların yaptığı 8 yanlış hareketi hazırladık.

Sığ Muhabbetler

Başarısız insanların ortak noktalarından birisidir. Sürekli olarak spor, din veya cinsellik gibi konular üzerinden sohbet ederler. Fizik, kimya, biyoloji, genel kültür, teknoloji gibi onlarca farklı konu alanında sohbet edebilme imkanı varken futbol transferleri gibi konuları konuşmamak gerekiyor. Eğer hayat kalitenizi arttırmak, daha mutlu ve huzurlu bir hayat istiyorsanız sosyal çevrenizle farklı konular üzerinde konuşun. Buradaki amacımız tabiki de futbolu kötülemek değildir. Futbol izlemek kişiye bağlıdır lakin siz futbola bağlı olmamalısınız.

Çöp Gıdalar

Yağ ve şekere başarısız insanlar bayılırlar. Yağ ve şeker beyine zararlı değildir lakin “fastfood” gıdalar tamamen zararlıdır. İnsanlar fastfoodu ucuz gıda olarak görürler. İngiltere’de yapılan bir araştırmada ilk 30 yıl fastfood ile beslenen insanlar sonraki 30 yıl içerisinde sağlık giderleri için normal beslenen bireylere göre çok daha fazla harcamış oldukları ispatlanmıştır.

Suç Hep Başkasında

Başarısız insanların bir diğer özelliği ise suçu başkalarına atmaktır. Çevremizde de sürekli “Öğretmen bana taktı, patron beni sevmiyor” tarzında cümle kuranları görürüz. Etraftaki onca kişi hayatını düzgün devam ettirirken öğretmen ve patronlar her zaman bu kişilere takarlar. Kendi başarısızlıklarını asla görmezler ve suçu her zaman başkalarına atarlar.

Para kullanamama

Başarısız insanlar para biriktirmezler. Her zaman bir sonraki ayın parasını harcayarak hayatlarını farkında bile olmadan kötü gidişata sokarlar. Başarısız insanlar bu şekilde iyice fakirleşmeye doğru yol alırlar. Ellerinde olmayan parayı harcayarak bir gelir-gider düzeni oluşturamazlar.

Bağımlılıklar

Sigaraya, kumara, alkole veya üçüne birden para ödeyerek düzenli bir şekilde bunları kullanmak da başarısız insanların özelliklerinden birisidir. Bunları kullanarak sadece paranız değil sağlığınız hatta hayatınız da eksilir. Sigaraya, kumara, alkol gibi şeylere para harcamak yerine o paraları daha verimli kullanabilirsiniz.

Bakamayacağı Çocuğu Yapmak

Başarısız insanlar plansız ve bakamayacağı çocuk yaparlar. Bunun sayısı da çok önemlidir. Eğer ki zaten maddi durumunuz elverişli değilse fazla çocuk yaparak hem çocuğun hem de kendi hayatınızı zulme sokmaya gerek dahi yoktur.

Çevren Kadarsın

İnsanoğlu çevresindeki insanların ortalaması olarak hayatına devam eder. Çevremizdeki insanlar bizi yukarı çeker veya aşağı iter. Çevreniz ne kadar kültürlü, bilgili, düzgün ise siz de o kadar yükselirsiniz. Çevrenizdeki insanlar eğer kültürlü ise siz onlarla sohbet edebilmek için mecburen kendinizi geliştireceksiniz ve de kendinizi geliştirmiş olacaksınız. Hem sizin hem çevrenizin hayatı daha da kaliteli olmuş olacaktır.

Önyargılı Fikirler

Başarısız insanların saçma önyargı ve fikirleri vardır. Bunların birkaçı aşağıdaki gibidir. Herkes tarafından bilinen veya zengin kişilere karşı bir önyargı oluştururlar ve onlara içten içe bir düşmanlık beslerler. Kendileri çalışmaz ve başkalarına çamur atmaya çalışırlar.

  • “Zaman olsa varyaaa!”
  • Zenginlere bakarak “Bunların hepsi şansa zengin olmuş.”
  • “O kadar para olacağına…”
  • “Çok çalışıyorum ama olmuyor.”