Az konuş, Çok Dinle

Az Konuş Çok Dinle

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar birbirlerine çok az zaman ayırır oldu ve birbirleriyle olan iletişimleri sağlıksız boyutlara ve anında birbirlerinden soğumalarına yol açtı. Psikolojik problemleri olan veya günlük hayattaki dertlerini kaynağından çözmek yerine kafalarını meşgul edecek düşüncelerle veya aktivelerle unutmaya çalışıyorlar. Bir arkadaşına dert anlattığın zaman diğer arkadaşı ya onu dinlemiyor ve kendi derdiyle yarıştırmaya çalışıyor. Ya da dinliyormuş gibi yapıp dinlemezlikten geliyor. Böylece arkadaşlıklar bozuluyor ve psikolojik problemler başlıyor.

İşin doğrusu karşımızdaki aktif şekilde dinlemeli ve ona bir problemi için çözüm sunmalıyız. Çoğu insan genellikle bir konuşma sırasında cevap hakkının kendine gelmesine bekler ve kafasındaki düşünceyi söyler. Bu da ikili iletişimlerde gereksiz çatışmaya maliyet verir. Karşımızdaki insanın bir derdi varsa kendi derdimizmiş gibi empati yapmamız lazım.

Az dinleyip çok konuşan genelde yapmacık ve o konu üzerinde konuşmak için konuşur. Genelde bu tür insanlar ilginin kendisinde olmasını isteyen insanlardır. Kısacası uzak durulması gereken insanlardan birisi. Çevrenizde size değer veren insanları ve size tamamıyla insan yerine koyan kişilerle arkadaş olun ve sizde onlara değer verin.

Aktif Dinleme

Aktif dinleme yapmak zor bir şey sadece pratik gerektiriyor. Aktif dinleme yapan insanlar genelde güçlü ve karakterli insanlardan çıkıyor. Sadece insanları konuşmada dinleyin ve dinlediklerinizi kendi sözcüklerinizle size problemini anlatan insana aktarın. O insan sizin ona değer verdiğinizi hissedecek ve sizinle daha fazla sohbet etmek isteyecektir.

Aktif dinleme yapan insan genelde karşı tarafın konuşması için sabırla bekler ve sessizliği kullanır. Oluşan sessizlikten problemi olan insan sizin onu empati yaptığını düşünerek muhabbeti sürdürmek isteyecektir.

Az ve Öz Konuşma

Günümüzde az ve öz konuşma yapan insanlara günlük hayatımızda nadir rastlarız. Bu özeliklere sahip insanlar genelde sessiz sakin bir hayatı tercih ederler ve genellikle onları liderler olarak görürüz. Örneğin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Kendisi bir KGB ajanıydı.

Az ve öz konuşan insanların beyni düşüncelerle dolu değildir. Bulundukları ortama göre soğukkanlı olabilirler ve bir arkadaş grubu içerisinde ilk sözü söyleyen ve son sözü söyleyen insanlardır.