Araba Fiyatları Düşecek Mi?

Araba Fiyatları Düşecek Mi?

Koronavirüs sebebiyle üretimin durduğu ve ardından ülkedeki talebi karşılayamayan sıfır araç üretimi ile birlikte araba fiyatlarındaki artış vatandaşları ikinci el pazarına yönlendirmiştir. Sonrasında oluşan ikinci el talebindeki yoğunluk ile sıfır araç fiyatlarına yaklaşan ikinci el otomobil fiyatları vatandaşları düşünceye sokmaktadır. Talepleri karşılayamayan sıfır araç üretimlerinin üzerine son gelen ÖTV zammı ile dahada yükselen fiyatların önümüzdeki yılda devam etmesi bekleniyor. Hal böyle olunca ikinci el fiyatlarındaki artışın da önüne geçilebilmesi mümkün görünmüyor. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar ise araba fiyatları düşecek mi sorusunu sormaktadır.

Artış Devam Edecek Mi?

Konu ile ilgili Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın yaptığı konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın son dönemdeki üretimin yavaşlaması ve ikinci ele olan talebin artmasının sebep olduğu artışın yakın zamanda kontrol altına alınmasının zor olduğunu dile getirmiştir. Araba fiyatlarında indirim bekleyen kişileri üzecek açıklamalarda bulundu. Virüs döneminde oluşan talebi karşılayamayan bu gelişmeler araba sahibi olanları sevindirirken, yeni araba hayali olan vatandaşları üzmüştür. Pandemi ile üretimlerin 3 ay süreyle durdurulması piyasanın düzenini fazlasıyla etkileyerek fiyatların artmasına sebep olmuştur. Üretimin durduğu dönemdeki talebi karşılayamayan üreticiler stok sorunu yaşamıştı. Bu durum karşısında ikinci el piyasasındaki hareketlilik fiyatların artmasına yol açmıştı. Bununla birlikte sıfır araçları geçen ikinci el fiyatları oluşmaya başlamış ve durum durdurulamaz hale gelmişti. Uzmanlara göre ise durumun önüne geçilmesi için sıfır araç üretiminin arttırılarak stok sayılarının 700 binli rakamlara çıkması gerektiğidir. Ancak bu rakamların 2021 yılı içinde gerçekleştirilmesi zor olduğunu söyleyen uzmanlar gelecek yılda artışın devam edeceğini aktarmaktadırlar.

İkinci El Piyasası Ne Zaman Düşer

Üretim sıkıntısı üzerine yoğunlaşılan ikinci el piyasasının 2020 yılındaki yükselişi yüzde 80 civarlarına kadar çıkmıştır. Yılbaşında 50 bin TL olan bir araç şu anda 95 bin liralık fiyatlara kadar çıkmaktadır. Bunun ise en büyük sebebi ise üretimin düşmesi, ÖTV zamları ve dolar kurunun yükselerek sıfır araç alım gücünün düşmesi ile birlikte oluşmuştur. Oluşan bu nedenlerin önümüzdeki yılda devam etmesini bekleyen uzmanlara göre 2021 yılındaki sıfır araç piyasasının yüksekliği ikinci el araçlarada yansıyacak.

2021 Yılında Araç Pazarı Nasıl Olacak

Pandeminin etkilerinin devam edeceği düşünülen 2021 yılında en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise araç piyasanın nasıl olacağıdır. Üretimin durması ve Pandemi kuralları ile seri üretimin talepteki beklentiyi tam anlamıyla karşılayamaması üzerine yaşanılan yükselişlerin önüne geçilebilmesi zor görünmektir. Oluşan bu açık ile hem sıfır araçlarda hemde ikinci el araçlarda fiyat artışlarının devam etmesi üzerine gelen kur yükselişi ile dahada artan fiyatlarla karşı karşıya gelinmesinin beklenildiği yönündedir.

Artışlar Neden Yaşandı

Araba fiyatlarındaki artışların genel anlamda en önemli nedeninin pandemi ile oluşan yasaklarla üretimin durmasından dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir. 3 ay süreyle durdurulan üretim sırasında piyasada 300 bin araç açığının oluşmasına neden olmuştur. Sıfır araç piyasasındaki talebin karşılanmaması ile ikinci el araçlara yoğunlaşılması ile oradada talebe karşılık oluşan zamlar. Araç satıcılarının durumu fırsata çevirerek fiyatlara yapay zamlar ekleyerek satış yapmaları. Son yapılan ÖTV zammı. Kurda yaşanılan artışlarla birlikte araç piyasası önüne geçilemez bir hal alarak yükselmiştir.