Alışveriş Bağımlılığı Bir Hastalık mıdır?

Alışveriş bağımlılığı bir hastalık mıdır?

Alışveriş bağımlılığı, her bağımlılıkta olduğu gibi hem ekonomik hem de psikolojik sorun yaratan bir durumdur. Normalde alışveriş eğlence, ihtiyaç ya da hobi amaçlı yapılır. En çok da kadınların severek yaptığı bir aktivite şeklinde görülür. Fakat doz biraz aşıldığında ve gereksiz alışverişler yapıldığında da bağımlılıkla ilgili birtakım sorunlar gündeme gelebilir. Yani alışveriş ihtiyaç olmaktan çıkıyor, yalnızlığı gideren ya da özgüveni arttırmak için yapılan bir hobi olarak görülmeye başlanıyorsa sorun başlıyor demektir. Bu da elbette ki psikolojik bir etmendir. Genelde insanlar 2-3 saat alışveriş yapar ve ihtiyaçlarını giderir. Fakat alışveriş bağımlısı olan kişilerde bu durum 10 saate kadar çıkabilir. Bu da kesinlikle normal olmayan ve önüne geçilmesi gereken bir durumdur.

Esasen kredi kartı kullanımının bu kadar yaygın olması da alışveriş bağımlılığına sebep olan etkenlerden biridir diyebiliriz. Kişilerin cebinden o anda nakit para çıkmadığı için sanki bedava alışveriş yapıyorlarmış gibi hissedebilirler, bu durum da onlara keyif vermeye başlar. Bir yerden sonra da kişi kendini engellemekten vazgeçer ve alışverişe bağımı bir hale gelir. Kazancımıza uygun alışveriş yapmadığımızda ödeme aşamalarında ise kişiler genelde depresyona girebilir, intihar vakaları bile görülebilir. Borçlarını ödeyemeyen kişiler hem kendileriyle hem de çevresindeki kişilerle birtakım problemler yaşamaya başlarlar. Bu kişiler alışveriş esnasında kendilerini mutlu ve güçlü hissederler. Bunun temel nedeni özgüven eksikliği de olabilir. Satın aldığı eşyaların kendilerini daha zengin ya da şık gösterdiğini düşünen de birçok insan vardır. Ya da sosyal medya, TV gibi mecralardan yapılan birçok cazip reklamlar sayesinde de alışveriş bağımlılığı yaşanabilir.

Böyle durumlarda kişilerin kendilerini frenlemesi ve otokontrol sağlamaya çalışmaları gerekmektedir. Daha sonra problem yaşamamak ya da fazla borçlanmamak için bilinçli alışveriş yapmalıdır. Bağımlılığı önleyici birtakım tedbirler de alabilir. Örneğin alışverişe gitmeden önce ihtiyaç listesi hazırlanması, gereksiz alışverişi önleyebilir. Yanınızda sizi engelleyecek biriyle alışverişe gitmek de çözüm olabilir. Ya da kredi kartını kullanmaya bir süre ara vermek de sizi bu bağımlılıktan kurtarabilir.