6 Soru İle Networking Nedir? Nasıl Yapılır?

6 Soru İle Networking Nedir? Nasıl Yapılır?

Network marketing, doğrudan satış modelinin modern bir versiyonudur. Bu satış modelinde herhangi bir aracı olmaksızın hizmeti veya ürünü alıcıya ulaştırma hedeflenmektir. Bazı camialarda ‘’Çok katlı pazarlama’’ olarak da bilinmektedir.

Peki, çok katlı pazarlama nedir?

Çok katlı pazarlama (MLM) denmesinin sebebi şudur; her bir temsilci yeni kişileri kayıt edip, işi öğrettiği için belirli bir oranda komisyon alırlar. Cirodan alınan yüzde komisyonlar ile çok katlı pazarlama ile bağdaştırılma yapılmıştır.

1) Network Marketing Nasıl Yapılır?

Doğanız ürün pazarlamaya uygunsa ve iyi bir pazarlamacı olduğunuzu düşünüyorsanız network marketing sistemi kurabilir veya var olan bir sistemde eleman olarak çalışabilirsiniz. Giriş aşamasında network marketing yapmak için Türkiye’de veya dünyada güven vermiş bir network marketing ağına girmeniz gerekir.

Türkiye’de en fazla girilen ağ ‘’Farmasi’’ dir. Siteye girip bilgilerinizi giriyorsunuz ve daha sonrasında üye oluyorsunuz. Üye olduktan sonra potansiyelinizi ölçecek sorular yer alıyor. Bu soruları doğru cevapladıktan sonra size özel indirimli ürünleri alabiliyorsunuz. İndirimle aldığınız ürünleri dilediğiniz fiyata satabilirsiniz. Ne kadar çok ürün satarsanız o kadar çok indirim kazanacaksınız. Tüm sistemde bu durum aynıdır.

2) Networking Marketing Kazandırıyor Mu?

Network marketing getirisi, sattığınız ürüne ve satış yönteminize göre değişebilir. Temsilciyseniz ve ürünleri başarılı bir şekilde satıyorsanız aylık on binlerce lira kazanma şansınız var. Ancak, bu ürünleri satmakla yükümlü birer elemansanız asgari ücret kadar geliriniz olacaktır. Bazı işletmelerde komisyon oranı olduğu için gelirinizi arttırmak yine de sizin elinizde diyebiliriz. Sonuç olarak network marketing ne kadar kazandırır? Sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Performansınıza göre değişkenlik gösterir.

3) Network Marketing Nasıl Ortaya Çıktı?

Network marketing, Carl Rehnborg tarafından başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Carl Rehborg için network marketingin kurucusu da denmektedir. Daha sonraki süreçte bu düşünceden etkilenen Carl Rehnborg, 1934 senesinde California Vitamin Company şirketini kurmuştur. Network marketing sistemi başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Daha sonraki süreçte ise Nutrilite Products şirketini kurmuştur.

1994 yılına gelindiğinde ise Network marketing Türkiye lokasyonuna giriş yapmıştır. Network marketing sisteminin Türkiye’ye giriş yapmasını sağlayan dünyaca ünlü şirket Amway Corporation dır.

4) Network Marketing Sistemleri Nelerdir?

Network marketing sistemleri, kazan ve bonus sistemlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sistemlerin kullanma şekilleri genel olarak benzerdir ancak bazen daha da çekici olması için eklemeler yapılmaktadır. Network marketing yapmak için yolun başındaysanız temsilcinizden ayrıntılı bilgi almayı unutmayın. Çünkü, bazı temsilciler bağımsız olabiliyor. Dünya üzerinde kullanılan sistemler;

  • Unilevel sistem
  • Breakaway sistem
  • Matrix sistem
  • Hybrid sistem
  • Binary sistem

Dünya üzerinde çok kullanılan sistemler; Unilevel ve Binary sistemleridir.

5) Network Marketing Yasal Mı?

Network marketing bir ticaret modelidir. Doğrudan satışın geliştirilmiş bir şeklidir. Dolayısıyla sınırları geniş olan bir ticari faaliyettir. 2014 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan “6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” ile birlikte e-ticaret kavramı yasallaşmıştır. 2015 yılında ise yayınlanan “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” kapsamında yasallaşmıştır.

Devlet tarafından yasallaştırılmıştır ancak dünya ve Türkiye üzerinde birçok yasal olmayan network marketing ağları bulunmaktadır. Bu konuda iyi araştırmalar yaparak network marketing mağdurları arasına girmemek sizin elinizde.

6) Network Marketing Ve Ponzi Sistemi İlişkisi

Ponzi sistemi, bir piramide benzetilir. Bu piramidin en üstünde ilk yatırım yapan kişiler bulunur. Piramitin aşağısına indikçe yeni giren yatırımcılar yer alır. En üstteki yatırımcılara sistem büyüdükçe paralarının bir kısmı ödenir. Böylelikle güven ortamı kurulur.

Bu ödemeler piramidin altına doğru gerçekleşir. Kazanç büyüdükçe insanlara ödemeler yapılır. Durum böyle olunca sonradan girenler daha fazla yatırım yapmaya başlar ve bu durum bir süre devam eder. Ancak, en sonunda ponzi sistemini kuran kişi bu sistemi bozar ve insanları dolandırır.

Network marketing sisteminde büyük bir ağ kurma vaadi ile bu tarz dolandırma işleri çok görülür. Bu yüzden network marketing yaparken ağın güvenliğini iyi araştırın ve ona göre giriş yapın.